Konut dünyasında kredi faizleri için indirim beklentisi doğdu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncelİnşaat

Konut dünyasında kredi faizleri için indirim beklentisi doğdu

Konut dünyasında kredi faizleri için indirim beklentisi doğdu
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), dün düzenlenen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini 200 baz puan indirerek faiz oranını yüzde 18’den yüzde 16’ya çekti.

Merkez Bankası’nın faiz indirim kararından sonra konut sektöründe gözler konut kredisi faizlerine çevrildi. Önümüzdeki günlerde faiz indirimlerinin olup olmayacağı merak ediliyor. Öte yandan MB’nin sürpriz faiz indiriminden sonra hem kamu hem özel bankaların kredi faizleri için indirim öngörüleri doğdu.

Yıla yüksek faiz oranları ile giren konut kredilerinde beklenen faiz indirimleri yıl boyunca yaşanmadı. Özellikle yaz döneminde, tıpkı geçen yıl olduğu düşük faizli konut kredisi kampanyası bekleniyordu.

GÜNCEL FAİZ ORANLARI

MB’nin 200 baz puan faiz indirimine gittiği haftada hem özel bankalar hem de kamu bankaları arasında en uygun konut kredisi faiz oranı yüzde 1.37 seviyesinde görülüyor.

Kamu bankaları arasında olan Ziraat Bankası’nda 120 ay vadeli konut kredileri için yüzde 1.37 faiz oranı uygulanıyor. VakıfBank’ta da yüzde 1.37 faiz oranından konut kredisi sunulurken HalkBank’ta 120 ay vadeli konut kredileri için yüzde 1.38 faiz uygulanıyor.

Özel bankalar arasında Yapı Kredi Bankası’nda 120 ay vadeli konut kredileri için yüzde 1.37 faiz oranı görülürken Akbank’ta yüzde 1.39 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.

İş Bankası’nda 120 ay vadeli konut kredileri için yüzde 1.41 faiz oranı uygulanırken Kuveyt Türk Bankası’nda yüze 1.42 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.

Konut dünyasında kredi faizleri için indirim beklentisi doğdu