Konut Fiyat Endeksi Ekim ayı sonuçları açıklandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncelİnşaat

Konut Fiyat Endeksi Ekim ayı sonuçları açıklandı

Türkiye genelinde konut fiyatlarında yaşanan yükseliş sürüyor. Özellikle pandemi döneminde ülke genelinde konut fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Yaşanan bu artışa önemli etken olarak inşaat maliyetlerindeki artışlar öne sürülüyor. Öte yandan konut fiyatlarının önümüzdeki dönemlerde de artış gösterebileceği belirtiliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Ekim 2021 dönemine ait Konut Fiyat Endeksi verileri bugün açıklandı.

Açıklanan verilere göre, Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek için hesaplanan (KFE) (2017=100), Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 5.5 artış gösterdi 209,9 seviyesine geldi.

Konut Fiyat Endeksi, Ekim 2021 döneminde geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 40 oranında artış gösterdi. Bu dönemde reel yükseliş de yüzde 16,8 şeklinde oldu.

İSTANBUL’DA YÜZDE 38’LİK ARTIŞ

TCMB verilerinde üç büyük şehrin konut fiyat endeks değişimleri de açıklandı. Buna göre, Ekim 2021 döneminde İstanbul’da konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 7.1, Ankara’da yüzde 5.8 ve İzmir’de yüzde 5.7 oranında artış gösterdi.

Geçen yılın Ekim ayına göre kıyaslandığında ise İstanbul’da yüzde 38.7, Ankara’da yüzde 36.1, İzmir’de ise yüzde 40.2 oranında yükseliş görüldü.

Denizli Oto Ekspertiz