Konut fiyat endeksinde hem aylık bazda hem de yıllık bazda artış görüldü | intHaber.com
EmlakSektörel

Konut fiyat endeksinde hem aylık bazda hem de yıllık bazda artış görüldü

Konut fiyat endeksinde hem aylık bazda hem de yıllık bazda artış görüldü

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından hazırlanan Nisan 2021 dönemine ait Konut Fiyat Endeksi (KFE) verileri açıklandı.

AA’nın aktardığı habere göre, Türkiye’deki konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek için hesaplanan KFE, Nisan 2021 döneminde bir önceki aya göre 2, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 32.4 oranında artış gösterdi.

Üç büyük kentin endeks sonuçlarına bakıldığında aylık bazda İstanbul ve Ankara’da bu dönemde yüzde 1.5’lik, İzmir’de ise yüzde 1.4’lük artış görüldü. Yıllık bazda ise İstanbul’da yüzde 28.6, Ankara’da yüzde 29.8 ve İzmir’de yüzde 34.3 oranında artış gösterdi.

“FİYAT ARTIŞ HIZI DÜŞTÜ”

Söz konusu veriler hakkında değerlendirmelerde bulunan TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, talepteki düşüşe bağlı olarak fiyat artış hızının da düştüğüne dikkat çekerek, “Bu etkiler fiyat üzerinde düşüşe neden oldu. Şu anda geriden başlayarak gelen bir hız kesme var. Nisan ayı verisinde de bunu görüyoruz. Dolayısıyla azalan talebe bağlı olarak konut fiyat endeksinin önümüzdeki 6 ay boyunca yine azalan oranda artış olacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

İzmir’de Ekim 2020’de yaşanan deprem nedeniyle hareketlilik olduğunu belirten Maya, “Ayrıca pandemi kaynaklı uzaktan çalışmanın getirdiği nedenlerden dolayı da bir hareketlilik başlamıştı. Şimdi burada bir normalleşme yaşanıyor” diye konuştu.

Konut fiyat endeksinde hem aylık bazda hem de yıllık bazda artış görüldü