Konut Fiyat Endeksi'nin yeni sonuçları açıklandı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlakİnşaat

Konut Fiyat Endeksi’nin yeni sonuçları açıklandı

Konut Fiyat Endeksi'nin yeni sonuçları açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından Ağustos 2021 dönemine ait Konut Fiyat Endeks sonuçları bugün açıklandı.

Verilere göre, Konut Fiyat Endeksi Ağustos 2021 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33.4 oranında artış gösterdi. Bu sonuç, endeks tarihinin en yüksek artışı olarak kaydedildi.

Konut Fiyat Endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre ise yüzde 3.9 oranında artış gösterdi.

YENİ KONUTLARDA YÜZDE 40 ARTIŞ

Ağustos ayında yeni konutların fiyatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 40.2 oranında artış gösterdi. Bu dönemde ikinci el konutların fiyatı yıllık bazda yüzde 32 oranında arttı. Ağustos ayında bir konutun ortalama metrekare fiyatı ise 4 bin 851 TL olarak görüldü.

ÜÇ BÜYÜK ŞEHİRDEKİ ARTIŞ ORANI

TCMB tarafından oluşturulan Konut Fiyat Endeksi Ağustos ayı verilerine göre, İstanbul’da konut fiyatları yıllık bazda yüzde 30.7, aylık bazda yüzde 4.3 oranında arttı.

Ankara’da konut fiyatları yıllık bazda yüzde 28.5, aylık bazda yüzde 3.3 oranında artış gösterdi. İzmir’de ise fiyatlar yıllık bazda yüzde 33.6 oranında, aylık bazda yüzde 3.8 oranında artış gösterdi.

Bu dönemde konut fiyatlarının en fazla Aydın, Denizli, Muğla bölgesinde arttığı görüldü. Bu bölgede fiyat değişimi yıllık bazda yüzde 53.7 oranında oldu. Antalya, Burdur, Isparta bölgesinde ise yüzde 41.9 oranında artış kaydedildi.

Konut Fiyat Endeksi'nin yeni sonuçları açıklandı