'Konut fiyatları daha da artabilir' uyarısı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

‘Konut fiyatları daha da artabilir’ uyarısı!

Konut fiyatları
Konut fiyatları

Haziran ayı başında kamu bankaları tarafından sunulan düşük faizli konut kredisi kampanyası ile inşaat sektöründe büyük bir canlanma başlamıştı.

Bu dönemde düşük faiz etkisiyle iki ay üst üste konut satış rakamları rekor kırmıştı. Bu dönemde ayrıca hareketliliği fırsat bilen konut sahipleri, özellikle ikinci el konut fiyat piyasasında artışların doğmasını sağlamıştı.

Konut fiyatlarında yaz döneminde başlayan artışlar, düşük kredi faiz kampanyasının sona ermesiyle bitmedi. Uzmanlar, yapılan artışların bir seviyeye oturduğunu ve fiyatlarda düşüşün olmayacağı şeklinde görüş bildiriyordu.

Konut dünyasında yaşanan gelişmelere bir de inşaat maliyetlerinde yaşanan artışlar eklendi. Konut üreticileri, yaz döneminden bu yana çimento ve demir fiyatlarında yapılan artışlardan şikayet eder oldu.

ARTIŞLAR YÜZDE 10’A DAYANDI

Posta’da yer alan habere göre, inşaat maliyet endeksi Temmuz 2020 döneminde aylık yüzde 0.95, yıllık yüzde 9.17 artış gösterdi. Malzeme ve işçilik endeksinde de yükseliş devam ederken bina inşaatı özelinde maliyetler aylık yüzde 0.75, yıllık yüzde 9.59 oranında artış gösterdi. Bu artışların yaşanmasında demir ve çimento fiyatlarına uygulanan zamların etkili olduğu düşünülüyor.

Nisan ayından bu yana demir fiyatlarına yaklaşık yüzde 35, çimento fiyatlarına ise yaklaşık yüzde 30 zam yapıldığı belirtiliyor. Konut üreticileri zamlara tepki gösterirken malzeme üreticileri ise fiyat baskısına maruz kaldıklarından bahsetti.

KONUT FİYATLARI NE OLACAK?

İnşaatta yaşanan maliyet artışlarının konut fiyatlarına nasıl yansıyacağı merak ediliyor. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, demir ve çimento fiyatlarına yapılan zamlardan sonra konut fiyatlarında hemen artış   yapma niyetinde olmadıklarını belirterek, “Herkesin şu dönemi kenetlenip gayret içinde geçirmesi gerekiyor. Mücadelede herkesin topyekün birleşmesi lazım. Biz üreticiler olarak zamlara dayanabileceğimiz kadar dayanacağız ve şu an zam yapma niyetinde değiliz. Vatandaşımız da bu fırsatı kaçırmasın. Zamlar yansıtıldığında bu fiyatlarda konut bulamazlar” şeklinde konuştu.

Denizli Oto Ekspertiz