Konut fiyatlarını yakından ilgilendiren inşaat maliyetlerinde artış sürüyor | intHaber.com
Emlakİnşaat

Konut fiyatlarını yakından ilgilendiren inşaat maliyetlerinde artış sürüyor

Konut fiyatlarını yakından ilgilendiren inşaat maliyetlerinde artış sürüyor

İnşaat sektörünün son yıllardaki en büyük sorunlarından olan maliyet artışlarındaki ivme yukarıya doğru devam ediyor.

İnşaat maliyetlerindeki artış, doğal olarak konut fiyatlarında artış olarak yansıyor. Yaşanan bu durumdan hem inşaat firmaları hem de konut yatırımcıları zararlı çıkıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart 2021 dönemine ait inşaat maliyet endeks sonuçları açıklandı. Buna göre, söz konusu dönemde inşaat maliyet endeksi bir önceki aya göre yüzde 3.44, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 31.97 oranında artış gösterdi.

Bu dönemde malzeme endeksi aylık bazda yüzde 4.89, yıllık bazda yüzde 37.96; işçilik endeksi aylık bazda yüzde 0.36, yıllık bazda yüzde 20.36 oranında artış gösterdi.

BİNA İNŞAAT ENDEKSİNDE DE ARTIŞ

Mart 2021 döneminde bina inşaatı maliyet endeksi, bir önceki aya göre yüzde 3.18, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31.62 oranında arttı. Bina inşaatında malzeme endeksi aylık bazda yüzde 4.6, işçilik endeksi yüzde 0.24 oranında yükselirken yıllık bazda malzeme endeksi yüzde 37.42, işçilik endeksi yüzde 20.63 oranında arttı.

Bina dışı inşaat maliyet endeksi ise Mart 2021 döneminde aylık bazda yüzde 4.32, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 33.18 oranında artış gösterdi. Bu alanda malzeme endeksi aylık bazda yüzde 5.83, işçilik endeksi yüzde 0.78 oranında artış gösterdi.

Konut fiyatlarını yakından ilgilendiren inşaat maliyetlerinde artış sürüyor