Konut kira fiyatlarındaki yüksek artış yeni bir kriz doğurdu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncelİnşaat

Konut kira fiyatlarındaki yüksek artış yeni bir kriz doğurdu

Konut kira fiyatlarındaki yüksek artış yeni bir kriz doğurdu
Son dönemlerde üniversitelerin yeniden açılışa hazırlanması, yeni evliliklerle artan ev arayışı, kentsel dönüşüm çalışmalarıyla kiralık konuta olan talep beraberinde kira fiyatlarında ciddi artışlar doğurdu.

Dünya’da yer alan habere göre, yaz döneminden bu yana Türkiye genelinde görülen kiralık konut piyasasındaki canlılık, bazı şehirlerde yüzde 100’e ulaşan kira artışlarını doğurdu. İstanbul’un bazı semtleri için daha yüksek oranda artışların olduğu da belirtiliyor.

KİRALAR NEDEN ARTTI?

Konut kiralarında yaşanan fahiş artışların nedenlerine değinen Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Akdoğan, “2020’de pandeminin yoğunlaştığı dönemde kamu bankalarının başlattığı konut kredi kampanyaları, mevcut stokları ciddi şekilde eritti. Stoklar eridi ama yerine yeni üretim yapılamadı. Çünkü pandeminin etkisiyle inşaat sektörü de yavaşladı. Yavaşlamaya, inşaat maliyetlerinin de etkisi oldu. Şimdi o stokları bitirdik ama maliyetler ve pandemi kısıtlamaları yeni konut üretiminin önünde engel olarak duruyor” diye konuştu.

Emlak sektörünün alışkın olmadığı bir süreci yaşadığına dikkat çeken Akdoğan, “Özellikle bazı bölgelerde, öğrencilerin de yoğun olduğu ya da şehrin en kalabalık olduğu bölgelerde sıra var. Ev kiralamak isteyenler ihtiyaçlarını söyleyip, isimlerini onlarca kişinin bulunduğu listelere yazdırıyor ve haftalarca sıra bekliyorlar” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL’DAKİ SON DURUM

İstanbul’un kiralık konut piyasasından bahseden İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, megakentte hem kentsel dönüşüm hem yaz dolayısıyla memleketlerine dönenlerin geri gelmesi hem de öğrencilerin dönmesi ile İstanbul’da bir anda 150 bin hanenin konut arayışına başladığını dile getirdi. İstanbul’daki fiyat artışlarına dikkat çeken Aşa, kira fiyatlarının yüzde 30 yükseldiğini, fakat bazen semt bazlı artışların yüzde 200’lere ulaştığını ifade etti.

Bazı ilçelerdeki kira piyasasına değinen Aşa, “Kadıköy’de Suadiye ve Göztepe gibi bölgelerde 2 yıl önce 3 bin TL olan ev şu anda 5-6 bin TL’den aşağı değil. 3+1’ler ise 10 bin TL’nin üstünde. Beşiktaş’da halihazırda 3 bin ile 4.500 TL aralığında bir rakama eski ev bulmak mümkün. Yeni ev fiyatları 5 bin TL’den başlıyor” diye konuştu.

Konut kira fiyatlarındaki yüksek artış yeni bir kriz doğurdu
Denizli Oto Ekspertiz