Konut kredileri Mayıs 2020'ye nasıl başladı? | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlak

Konut kredileri Mayıs 2020’ye nasıl başladı?

Geçtiğimiz ayı dalgalı bir seyirde geçiren konut kredileri Mayıs ayına düşüş trendinde başladı. İşte güncel faiz oranları…

2020 yılında konut dünyasının büyük umutlar beslemesinin en büyük etkenlerinden olan düşük faiz oranlı konut kredileri, yılın ilk üç ayında yatırımcıları ve inşaat firmalarını memnun edecek bir seyir izledi. Ancak Mart ayının sonu itibarıyla koronavirüs etkileri konut kredilerinde de görülmeye başlandı.

Bu noktada konut kredilerinin yeniden yüksek faiz oranlarına ulaşmaması adına birtakım düzenlemeler yapıldı. Bu bağlamda kamu bankaları herhangi bir faiz artırımına gitmezken bazı özel bankalarda kabul edilebilecek seviyelerde faiz artışları oldu.

Nisan ayında ise özel bankaların yeniden konut kredisi faiz indirimlerine gittiği görüldü. Birçok banka, yeniden yüzde 1 seviyesinin altında konut kredisi sunmaya başladı. Mayıs ayının ilk günlerinde ise ING Bank, Kuveyt Türk Bankası, Türkiye Finans Bankası’ndan faiz indirimleri geldi.

GÜNCEL FAİZ ORANLARI

Kamu bankaları, 2020 yılının ilk gününden itibaren sunmaya başladığı sıfır konutta geçerli yüzde 0.79 faiz oranlı konut kredisi kampanyasına devam ediyor. Bu bankalarda ikinci el konutlar içinse yüzde 0.94 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.

Özel bankalar arasında ise Nisan ayının son haftasında yeni bir kampanya başlatan Yapı Kredi Bankası, en uygun faizli konut kredisi sunan banka konumunda bulunuyor. Bu bankada tüm konut tercihleri için limit sınırı olmadan yüzde 0.89 faiz oranlı konut kredisi sunuluyor.

Yeni faiz indirimine giden ING Bank’ta standart konut kredileri için yüzde 0.95, kampanyalı konut kredileri için yüzde 0.93 faiz oranı bulunuyor. TEB’te ise 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.94 faiz oranlı konut kredisi yatırımcılara sunuluyor.

Kuveyt Türk Bankası, aylık yüzde 0.94 kar payı oranı ile konut finansmanını yatırımcılara sunmaya başladı. Akbank’ta 10 yıla kadar tüm vadelerde yüzde 0.97 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.