Konut kredileri Nisan ayının son haftasına nasıl başladı? | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlak

Konut kredileri Nisan ayının son haftasına nasıl başladı?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Mart ayının ikinci haftasından itibaren görülmeye başlanan koronavirüs salgını nedeniyle bazı özel bankalarda konut kredisi faiz artışları yaşanmıştı. Bu durumun önüne geçilmek adına bazı önlemler alınmış ve faizlerde yeniden düşüş ivmesi yakalanmıştı.

Geçtiğimiz hafta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme ve Kurumu’nun (BDDK) bankaların swap işlem limitini artırması ve Merkez Bankası’nın Nisan ayı para politika faizlerinde beklentinin üstünde 100 baz puan faiz indirimine gitmesinden sonra konut kredilerinde yeni faiz indirimleri görüldü.

Yaşanan bu gelişmelerden sonra Yapı Kredi Bankası, ING Bank, TEB, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Garanti BBVA’da konut kredisi faiz indirimleri oldu.

İKİNCİ EL KONUTTA FAİZ DÜŞTÜ

Yapı Kredi Bankası, geçtiğimiz hafta uyguladığı konut kredisi faiz indirimiyle yatırımcılara yüzde 0.89 faiz oranından konut kredisi sunmaya başladı. Bankada başlatılan kampanyada ayrıca limit sınırı da uygulanmıyor.

ING Bank’ta kampanyalı konut kredileri yüzde 0.93 faiz oranından, standart konut kredileri yüzde 0.95 faiz oranından uygulanmaya başlandı. TEB’te ise 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.94 faiz oranından konut kredisi sunulmaya başlandı.

Konut kredilerinde faiz indirimine giden diğer bankalar olan Kuveyt Türk’te yüzde 0.94 kar payı oranı ile konut finansmanı sunulmaya başlanırken Garanti BBVA’da 5 yıla kadar yüzde 0.99, 10 yıl vadeye dek ise yüzde 1.02 faiz oranlı konut kredisi sunuluyor.

KAMU BANKALARINDA DEĞİŞİKLİK YOK

Kamu bankalar tarafından 1 Ocak 2020 günü itibarıyla sunulmaya başlanan sıfır konutta geçerli yüzde 0.79 faiz oranlı konut kredisi kampanyası devam ediyor. İkinci el konutlarda ise yatırımcılara yüzde 0.94 faiz oranlı konut kredisi sunuluyor.