Konut kredilerinde sert faiz artışları sürüyor. Güncel faiz oranları haberimizde… | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Konut kredilerinde sert faiz artışları sürüyor. Güncel faiz oranları haberimizde…

güncel faiz oranları
güncel faiz oranları

Haziran ayında kamu bankaları tarafından başlatılan tarihin en düşük maliyetine sahip konut kredisi kampanyasıyla yaz döneminde konut satışları hareketlendi. Ağustos ayına gelindiğinde ise bu kampanya sona erdi.

Ağustos ve Eylül aylarında hem kamu bankaları hem özel bankaların konut kredisi faizlerinde artışlar yaşandı. Bu durumun oluşmasında Merkez Bankası’nın repo faizlerinde aldığı artırım kararı da etkili oldu.

GÜNCEL KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI

Eylül ayı sonunda en uygun faiz oranları kamu bankaları tarafında görülüyor. Ziraat Bankası ve HalkBank’ta 120 ay vadeli konut kredilerinin faiz oranı yüzde 1.19 seviyesinde bulunuyor. VakıfBank’ta ise 120 ay vade seçenekli konut kredisinde yüzde 1.29 faiz oranı uygulanıyor.

Özel bankalarda en düşük faiz oranı ING Bank tarafından uygulanıyor. ING Bank’ta 120 ay vadeli konut kredilerinin faiz oranı yüzde 1.24 olarak belirlendi.

Yapı Kredi Bankası’nda 120 ay vade ve yüzde 1.35 faiz oranından konut kredisi sunulurken TEB’te yüzde 1.34 faiz oranından kredi imkanı sağlanıyor.

Akbank’ta yüzde 1.27 faiz oranından 120 ay vade seçeneğine sahip konut kredisi sunulurken QNB Finansbank’ta yüzde 1.31 faiz oranı konut kredisi bulunuyor.

TAKSİTLER DE ARTTI

Konut kredisi faiz artışlarından sonra kredilerin ödemeleri de zorlaştı. 100 bin TL tutarında yüzde 1.19 faiz oranına sahip 120 ay vadeli bir konut kredisinin aylık taksitleri bin 569 TL seviyesinde görülüyor. Kredinin toplam geri ödemesi ise 189 bin TL seviyesinde oluyor.

100 bin TL tutarında yüzde 1.24 faiz oranına sahip 120 ay vadeli bir konut kredisinin aylık taksitleri ise bin 606 TL oluyor. Bu kredinin geri ödemesi 194 bin TL seviyesinde görülüyor.