Konut kredilerinde tüm zamanların en düşük faiz oranı sunuldu! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlak

Konut kredilerinde tüm zamanların en düşük faiz oranı sunuldu!

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından sunulan destek paketiyle dar ve orta gelirli vatandaşların konut sahibi olmasını kolaylaştıracak konut kredisi faiz indirimi geldi. Bu indirimle konut kredilerinde tüm zamanların en düşük faiz oranları sunulmaya başlandı.

Kamu bankaları (Ziraat Bankası, VakıfBank, HalkBank) tarafından konut kredisi faiz oranlarında bugünden geçerli olmak üzere faiz indirimi yapıldı.

TAKSİTLER 937 TL’DEN BAŞLIYOR

Bakanlık tarafından başlatılan konut desteği kapsamında sıfır ve birinci el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, 15 yıl vade ve aylık yüzde 0.64 faiz oranlı kredisi sunuldu.

100 bin TL tutarında 180 ay vadeli sıfır konut kredisinin aylık taksitleri 937 TL seviyesinde görülüyor. Bu kredinin toplam geri ödemesi ise 168 bin TL seviyesinde oluyor.

İKİNCİ EL KONUTLARA DA UYGUN FAİZ

Söz konusu destek paketinde ikinci el konutlar için azami 12 ay ödemesiz dönemli, azami 15 yıl vade ve aylık yüzde 0.74 faiz oranıyla kredi imkanı sağlanacak.

100 bin TL tutarındaki 180 ay vadeli bir ikinci el konut kredisinin aylık taksitleri bin 007 TL seviyesinden başlayacak. Kredinin toplam geri ödemesi ise 181 bin TL seviyesinde olacak.

ÜÇ BÜYÜK ŞEHİR İÇİN SINIR YÜKSELTİLDİ

Kamu bankaları tarafından sunulmaya başlanan tarihin en düşük faizli konut kredisinde İstanbul, Ankara ve İzmir’deki konutlar için 750 bin TL’ye kadar kredi desteği sağlanıyor. Bu üç büyük şehir dışında kalan şehirlerdeki konutlara ise 500 bin TL’ye kadar kredi desteği sağlanıyor. Öte yandan kredi kullanımında yüzde 10 peşinat oranı uygulanacak.