Konut metrekare fiyatı en yüksek seviyede | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Konut metrekare fiyatı en yüksek seviyede

Konut metrekare fiyatı
Konut metrekare fiyatı

Yaz döneminde konut fiyatlarında yaşanan artışlardan sonra Türkiye geneli konut metrekare fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın verilerine göre, Ağustos ayı sonunda Türkiye genelinde konut metrekare ortalama birim fiyatı 3 bin 500 TL’ye ulaşarak rekor kırdı.

17 AYLIK ARTIŞ

AA’nın aktardığı habere göre, Nisan 2019 döneminden bu yana artış trendinde olan konut metrekare birim fiyatları, üst üste 17 ay artış gösterdi. Fiyatların bu yılın 8 ayında yüzde 20.5, son bir yılda ise yüzde 25.9 oranında arttığı görüldü.

Türkiye genelinde geçen yılın sonunda 2 bin 931 TL seviyesinde olan konut metrekare ortalama birim fiyatı, 8 ayda 600 TL’lik artış gösterdi. Bu doğrultuda 100 metrekarelik bir konut fiyatı, 8 ayda 60 bin TL değer kazandı.

İSTANBUL’DA BİN TL’LİK ARTIŞ

İstanbul’da Ağustos ayı sonunda ortalama konut metrekare birim fiyatı 5 bin 767 TL olarak belirlendi. İstanbul’da geçen yılın sonuna göre 8 aylık dönemde metrekare fiyatı 828 TL arttı. Son bir sene içerisinde ise fiyatların bin TL seviyesinde arttığı görüldü.

Ankara’da söz konusu dönemde ortalama konut metrekare birim fiyatının 2 bin 641 TL olduğu belirlendi. Bu sonuç, Ankara’nın en yüksek seviyesi oldu. Ankara’da konut metrekare ortalama birim fiyatı son bir yılda yüzde 23,8 oranında arttı.

İzmir’de ise son bir yıl içerisinde yüzde 27.4 oranında fiyat artışı yaşandı. İzmir’de Ağustos ayı sonu itibarıyla ortalama konut metrekare birim fiyatı 4 bin 120 TL oldu.

Denizli Oto Ekspertiz