Konut planları yeniden şekilleniyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Konut planları yeniden şekilleniyor

Koronavirüs salgınından sonra birçok sektörde yeni düzen başlayacak. Salgından etkilenen sektörlerden olan inşaat sektöründe de salgın sonrasında değişim rüzgarları eseceğe benziyor.

Milliyet’te yer alan habere göre, inşaat firmaları yeni dönemde projelerindeki kat planları ve sosyal donatı planlarında değişime hazırlanıyor. Evden çalışanlar için ekstra oda tasarımı gündeme alınırken stüdyo ve 1+1 daire planlarının kullanımı azalıyor. Ortak alanda ise büyük büyük donatı alanları yerine, yeri geldiğinde site alanını dışarıdan da soyutlayabilecek küçük donatılar tasarlanacak.

ARAŞTIRMA YAPILACAK

Gayrimenkul sektörünün geleceği konusunda değerlendirmelerde bulunan Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, talepleri ve ihtiyaçlarda yaşanan değişimine neden olacak araştırmaların gerekli olduğunu, hem Türkiye’de hem de iş yaptıkları diğer ülkelerde web tabanlı bir araştırma yapacaklarını aktardı.

Konut üretiminde öne çıkacak yöntemler bahseden Timur, “İnsanlar daha geniş mekanlar beklerken, kullanım amaçlarında da değişiklik yaşanıyor. Ufak da olsa çalışma alanları, eşler ve çocukların bağımsız vakit geçirebilecekleri alanlar bekleniyor. Araştırma sonuçları da bize nasıl ilerlememiz gerektiğini daha iyi gösterecek” ifadelerini kullandı.

“DAİRE İÇLERİ YENİDEN ŞEKİLLENEBİLİR”

Konut dünyasının geleceğinde ‘arzular ve gerçekler olmak üzere iki unsur olacağını ifade eden Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, “Evet değişen talepler ve satın alma arzusu var. Ancak bir de dünyada satın alma gücünün düşeceğine yönelik bir gerçek var” diye konuştu.

Yeni dönemde planlamaların doğru yapılması ve bu ek odaların ekstra maliyet oluşturmaması için çalışılması gerektiğine değinen Timur, “Bu da inovasyonla olacak. Bu süreç geçse de insanların evde kalma süresinin artacağı düşünülüyor. Satın alma gücü düşerken, parasal genişleme yaşanırken gayrimenkul fiyatı da ister istemez artacak. Tasarım ise demokratikleştiriyor. Bir tarafta pahalı giyim markalarını düşünün, diğer tarafta ise tasarımla daha uygun fiyata sunanlar var. Mesela daire içleri yeniden şekillenebilir. Yatak odası aynı anda çalışma odası olarak kullanılacak şekilde yorumlanabilir” şeklinde konuştu.