Konut satışları, 2021 yılına düşüşle başladı. Uzmanlar satış rakamlarını değerlendirdi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlakİnşaat

Konut satışları, 2021 yılına düşüşle başladı. Uzmanlar satış rakamlarını değerlendirdi

Konut satışları, 2021 yılına düşüşle başladı. Uzmanlar satış rakamlarını değerlendirdi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Ocak 2021 dönemi konut satış verilerine göre, Türkiye genelinde bu dönemde 70 bin 587 adet konut satıldı. Bu sayı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 37.9 oranında düşüş gösterdi.

Konut satış rakamlarını değerlendiren uzmanlar, satışlardaki düşüşe neden olarak konut kredisi faizlerindeki artışı ve sokağa çıkma kısıtlamalarını gösterdi.

“İNSANLAR SATIŞ OFİSİNE GELEMİYOR”

Ocak 2021 konut satış verilerini değerlendiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, faizlerin düşme eğilimine girdiği, konutun güvenli liman olmaya dönüştüğü bu dönemde satışlardaki düşüşün en büyük nedeninin sokağa çıkma yasakları olduğunu dile getirdi.

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan hafta sonu ve hafta içi sokağa çıkma yasakları nedeniyle insanların satış ofislere gelemediğini belirten Durbakayım “Satışlardaki büyük düşüş bundan kaynaklandı” diye konuştu.

“SATIŞLARA FAİZİN ETKİSİ BÜYÜK”

Konut satış rakamlarını değerlendiren Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan ise, “Aslında konut satışlarındaki düşüş 2020 yılının son çeyreğinden itibaren faizlerdeki artışlar sonrasında başlamıştı. Hatta 2020 Aralık ayında satışlar bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 47,6 azalarak 105 bin 981 olmuştu. Düşüşler Ocak ayında da geçen yılın aynı dönemine göre de yüzde 37,9 azalarak 70 bin 587 oldu. BDDK verilerine göre konut kredilerinde de son iki ayda 2 milyar 805 milyon geriledi” ifadelerini kullandı.

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1.40 seviyesine kadar yükseldiğini hatırlatan Akdoğan, “2021 Ocak ayında ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 74,6 azalış göstererek 10 bin 732 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı sadece yüzde15,2 olarak gerçekleşti. İkinci el konut satışları da 2021 Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 37,7 azalış göstererek 48 bin 319 oldu” şeklinde konuştu.

Konut satışları, 2021 yılına düşüşle başladı. Uzmanlar satış rakamlarını değerlendirdi
Denizli Oto Ekspertiz