Konut satışlarında büyük hareketlilik yaşanırken Türkiye genelinde fiyat artışları görülüyor. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Konut satışlarında büyük hareketlilik yaşanırken Türkiye genelinde fiyat artışları görülüyor.

ortalama konut fiyatı 444 bin TL
ortalama konut fiyatı 444 bin TL

2020 yılına düşük faiz oranları etkisiyle büyük umutlarla başlayan ancak Mart ayına gelindiğinde tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle konut dünyasında durgunluk yaşandı.

Haziran ayına gelindiğinde ise kamu bankalarının başlattığı tarihin en düşük maliyetli konut kredisi kampanyasıyla satışlarda daha önce görülmemiş canlılık başladı. Buna karşın Türkiye genelinde konut fiyatlarında artışlar da tespit edildi.

Endeksa tarafından hazırlanan rapora göre, Türkiye genelinde konut satış fiyatları geçen seneye göre yüzde 14.4 oranında arttı. Haziran sonu itibarıyla Türkiye’de ortalama konut fiyatları 313 bin TL, ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 434 TL ve konut yatırımının kira geliriyle geri dönüş süresini gösteren amortisman süresi 18 yıl olarak belirlendi.

ÜÇ BÜYÜK ŞEHİRDE ARTIŞ VAR

En fazla konut satışı yapılan şehir olan İstanbul’da konut fiyatları geçen seneye göre yüzde 11.2 oranında arttı. İstanbul’da konut metrekare satış fiyatı 3 bin 864 TL, ortalama konut fiyatı 444 bin TL, amortisman süresi ise 22 yıl olarak belirlendi.

Başkent Ankara’da konut fiyatları geçen yıla göre yüzde 11.6 oranında arttı. Ankara’da konut metrekare satış fiyatı bin 931 TL, ortalama konut fiyatı 256 bin TL, amortisman süresi 17 yıl olarak görüldü.

İzmir’de ise konut fiyatlarında yüzde 11’lik artış saptandı. İzmir’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin 111 TL, ortalama konut fiyatı 385 bin TL ve amortisman süresi 20 yıl olarak belirlendi.

KONUT FİYATLARI NEDEN ARTTI?

Endeksa tarafından hazırlanan raporda konut fiyatlarında görülen artışın nedenlerine değinen Endeksa Genel Müdürü Görkem Öğüt, “2020 yılının ilk 6 ayındaki satış fiyatı artışını temel olarak üç faktöre bağlayabiliriz; birincisi Eylül 2019 ayından itibaren zaten sektörün yükselme eğrisinde olması; ikincisi pandeminin hayat koşullarımızda yarattığı değişim sebebi ile yeni konut talebinin artması ve Haziran ayı başında duyurulan çok cazip konut kredisi kampanyası. 2020 yılının sektör açısından yükselişle kapanacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

Denizli Oto Ekspertiz