Konut satışlarındaki artış sigorta piyasasını da etkiledi! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Konut satışlarındaki artış sigorta piyasasını da etkiledi!

konut sigorta poliçe
konut sigorta poliçe

Kamu bankalarının Haziran ayı başında sunmaya başladığı tarihin en düşük maliyetli konut kredisi kampanyasıyla Haziran ve Temmuz aylarında konut satışları rekor kırdı.

Konut satışlarının birçok alt sektörü etkilediği biliniyor. Bu dönemde konut sigortalarında da büyük canlılık yaşandığı kaydedildi.

Milliyet’te yer alan habere göre, iki aylık dönemde artan konut satışlarının olumlu etkilediği sektörler arasında ilk sırada konut sigortalarının olduğu belirtiliyor. Bu dönemdeki konut sigortalarında dikkat çeken artış görüldü.
2020 yılının Ocak-Mayıs arası dönemde konut poliçesi olan konut sayısı 2 milyon 281 bin 483 olduğu görülürken Ocak–Haziran döneminde bu sayının 2 milyon 865 bin 164 olduğu görüldü.

“ÖNEMLİ ARTIŞ GÖRÜLDÜ”

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, “Konut sigortalarında Haziran ve Temmuz ayında bu oran geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre önemli oranda artış gösterdi. Haziran ayında konut sigorta poliçe adetlerinin yüzde 74’ü banka kanalından yüzde 36’sı ise acente ve diğer dağıtım kanalları üzerinden gerçekleşti” şeklinde konuştu.

Konut kredisi kampanyasıyla yaklaşık 1,5 ayda tüm zamanların en yüksek konut kredisi kullanımının olduğunu hatırlatan Yaşar, “Konut satışları geçen ay yüzde 209,7 artarak 190 bin 12 ile tarihinin en yüksek haziran rakamlarına ulaştı. Türkiye’ de yaklaşık 17.6 milyon konut var. Bu konutların yaklaşın yüzde 56’sının zorunlu deprem sigortası, yüzde 22’sinin ise konut sigortası bulunuyor” ifadelerini kullandı.

BİLİNÇ ARTTI

Değerlendirmelerde bulunan İnci Sigorta Genel Müdürü Şebnem Korkut ise son yıllarda insanların konut sigortası hakkında daha fazla bilinçli hale geldiğinden bahsederek, “Yaşanan depremler, sel felaketleri insanları konut sigortası yaptırma konusunda etkiliyor. Bunun yanında şirketlerin sundukları uygun fiyatlı ürünler ve bu ürünlerle birlikte verilen asistans hizmetleri konut sigortalarını ön plana çıkarıyor. Evler yenilendikçe, özellikle de banka kredisi ile satın alınan ev sayısı arttıkça daha çok kişi konut sigortası ile tanışmış oluyor” ifadelerini kullandı.