Konut sektöründe gözler yeni normalleşme dönemine çevrildi | intHaber.com
Emlakİnşaat

Konut sektöründe gözler yeni normalleşme dönemine çevrildi

Konut sektöründe gözler yeni normalleşme dönemine çevrildi

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında devlet destekli kamu bankaları tarafından tarihin en düşük maliyetli konut kredisi kampanyası başlatılmış, konut sektöründe rekor satışa gidilmişti.

Sektör temsilcileri, bu yıl da kısa dönemli bir faiz kampanyasına ihtiyaç olduğunu ifade ediyor.

Sabah’ta yer alan habere göre, konut sektörü hakkında değerlendirmelerde bulunan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, 2019 ve 2020 yıllarının ilk çeyreğinde konut üretimin az olduğunu bu sebeple baz etkisi yaşandığını ifade etti.

STOKLAR AZALDI

Konutta stokların azaldığını ve yeni talebin arttığını belirten Elmas, “Salgın tüm sektörleri olduğu gibi inşaatı da etkiledi. Mart ayında atılan normalleşme adımları sonrasında ruhsat başvuruları artış gösterdi” diye konuştu.

Dövizini bozduranların gayrimenkule yöneldiğinden bahseden Elmas, “Bu dönemde döviz kurundaki ani yükselişte dövizini bozduranlar, uzun dönemli güvenilir yatırım olarak gayrimenkule yöneldi. Aynı zamanda dövizden dönüş ve gayrimenkule yatırım ekonomimiz için de çok iyiye işarettir” şeklinde konuştu.

“SÜBVANSİYON İHTİYACIMIZ VAR”

Konut kredisi faizleri hakkında konuşan KONUTDER Başkanı Altan Elmas, “Faizdeki mevcut durum devam ederken, konuta erişim kısıtlanıyor. Ev sahibi olmak için ihtiyacı olan kesimin konuta erişimi kolaylaştırmak için hükümetimizden kısa dönemli bir faiz kampanyası, sübvansiyon ihtiyacımız var. Bu sayede üretim de artar, istihdam da. Diğer yandan yabancıya konut satışlarının da arttığını görüyoruz. İstanbul gibi, Antalya gibi merkezlerimiz açısından artan yabancı ilgisini canlı tutmalıyız. Geçen yıl 5.4 milyar dolarlık satışla ülkemize ciddi bir döviz kaynağı getirdik. Döviz girdisi ülke ekonomimiz için çok değerli. Ülkemize olan güvenin, yatırım iştahının pandeminin hafiflemesiyle artarak devam edeceğinden kuşkumuz yok” ifadelerini kullandı.

KONUTDER olarak Türkiye’ye olan güvenlerinin asla sarsılmadığını belirten Elmas, “Her ne zorluk yaşarsak yaşayalım ülkemiz için fedakârlık yapmaktan hiç çekinmedik. Büyük Türkiye’ye katkıda bulunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Konut sektöründe gözler yeni normalleşme dönemine çevrildi