Konut sektörünün düşük arzla birlikte üretime gitmesi gerektiği belirtiliyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakGüncel

Konut sektörünün düşük arzla birlikte üretime gitmesi gerektiği belirtiliyor

Konut sektörünün düşük arzla birlikte üretime gitmesi gerektiği belirtiliyor
Koronavirüs pandemisine rağmen 2021 yılına büyük ümitler ile başlayan konut sektörü, yılın ilk yarısında salgının etkileri, yüksek konut kredisi faizlerinin etkileri ve artan inşaat maliyetleri gibi nedenlerden ötürü umduğunu bulamadı.

Yaz döneminde ise beklenen konut kredisi kampanyasının olmaması nedeniyle sektörde toparlanma süreci başlamadı.

HT’de yer alan habere göre, konut sektörünün son durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan KONUTDER Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konut arzında sıkıntı yaşanacağını önceden raporladıklarına ve 2017’deki arz fazlasının etkilerinin sonuçlarını gördüklerine dikkat çekerek konut sektöründeki toparlanmanın zaman alacağını ifade etti.

“YENİ KONUT RUHSATLARI DİP SEVİYEDE”

Konut sektörünün önümüzdeki birkaç yılda düşük arzla üretime gitmek durumunda olduğuna dikkat çeken Elmas, “Sektör 2017 yılına yüksek dereceli arz fazlasıyla girmişti. 2018’de önemli bir kriz yaşandı. Faizlerin yükselmesi, inşaat maliyetleri ve pandemi ile birlikte bambaşka bir süreç yaşanıyor. Emtia fiyatlarında ciddi bir artış var. Son 3,5-4 yıldır ciddi anlamda nakit akışında, üretmekte, satmakta zorlanan bir sektör var. Bu da yatırım iştahını çok aşağı vurdu. Bunu yeni konut ruhsatlarından görebiliyoruz. Yeni konut ruhsat sayıları tarihi dip seviyelerde. Bu sene biraz yukarı doğru döndü. Önümüzdeki süreçte çabuk toparlanacak gibi durmuyor” şeklinde konuştu.

Son günlerde sektörde büyük tartışma yaratan çimento fiyatları hakkında da konuşan Elmas, “Çimento sektöründeki dengeleri bilen birisi olarak enerji payı ciddi bir maliyet tutuyor ama temel hammaddeleri genelde taş toprak. Çimentocularımız bu konuda çok haklı değil. Yüzde 30’lardaki enerji maliyetinden yola çıkarak fiyatlamayı makul göstermek doğru değil. Dış fiyatları iç pazara da vermeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Konut sektörünün düşük arzla birlikte üretime gitmesi gerektiği belirtiliyor
Denizli Oto Ekspertiz