Konut üreticileri sıfır konutlar için teşvik bekliyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakİnşaatSektörel

Konut üreticileri sıfır konutlar için teşvik bekliyor

Konut üreticileri
Konut üreticileri

Yaz dönemi başında kamu bankalarının başlattığı tarihin en düşük maliyetine sahip konut kredisi kampanyasıyla Türkiye genelinde konut satışları büyük canlılık gösterdi.

Haziran ve Temmuz aylarında satışlarda rekorlar kırılırken yatırımcıların daha çok ikinci el konut tercih ettiği görüldü. Kampanya döneminde sıfır konutlar için daha uygun faiz oranı belirlenmişti.

Türkiye genelinde 2020 yılının 8 aylık döneminde 706 bin 702 adet ikinci el konut satılırken bu dönemde 317 bin 832 adet sıfır konut satıldı. Satışlar yıllık bazda yüzde 42.6 oranında artış gösterdi.

Konut üreticileri

Yılın 8 aylık döneminde sıfır konutlar için avantajlı kredi sunulmasına rağmen satışların yüzde 11.2 oranında arttığı görüldü. İkinci el konutlarda ise satışlar yüzde 63.3 oranında arttı.

“SADECE BİRİNCİ ELİ KAPSAYAN DESTEĞE İHTİYAÇ VAR”

Sıfır konutlara olan düşük ilgiyle ilgili değerlendirmede bulunan İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, “Devletin bu süreçte sektörün yanında yer alması, sektörün ayakta kalmasını sağladı. Ancak sektörün sağlıklı bir şekilde, faaliyetlerine uzun soluklu olarak devam edebilmesi için sadece birinci elleri kapsayan uzun süreli bir desteğe ihtiyacımız var” diye konuştu.

Birinci el konut satışlarının vergi gelirlerini artırdığından bahseden Durbakayım, “Birinci el konut satışı olarak sektöre aktarılan krediler; inşaat firmalarının banka kredilerinin kapatılmasında, 250 yan sektörden mal ve hizmet alımında kullanılıyor, sağlanan istihdamla çalışanlara aktarılıyor ve vergi gelirlerini artırıyor. Çarkların dönmesini sağlıyor” ifadelerini kullandı.