Konut yatırımı yapmayı bekleyenler gözlerini kredi faizlerine çevirdi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlakGüncel

Konut yatırımı yapmayı bekleyenler gözlerini kredi faizlerine çevirdi

Konut yatırımı yapmayı bekleyenler gözlerini kredi faizlerine çevirdi

2021 yılının Haziran ayına gelindiğinde ise konut yatırımı yapmayı bekleyen vatandaşlar, “Bu yaz düşük faizli konut kredisi kampanyası olacak mı?” sorusuna yanıt arıyor. İşte konut kredilerinde yaşanan son gelişmeler…

Geçen yılın Haziran ayı başında devlet destekli kamu bankaları tarafından sıfır konutlarda geçerli yüzde 0.64, ikinci el konutlarda geçerli yüzde 0.74 faiz oranlı, 15 yıl vade seçenekli konut kredisi kampanyası başlatılmıştı. Ağustos ayına kadar süren bu tarihi kampanyada yatırımcılar konut alımına yönelmişti. Haziran ve Temmuz aylarında üst üste konut satış rakamları kırılmıştı.

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ YENİ KAMPANYA İSTİYOR

Konut sektörü son bir yıl içerisinde koronavirüs pandemisinin olumsuz etkilerini yaşarken diğer yandan da artan inşaat maliyetlerinin sıkıntısını yaşıyor. Yaz döneminde hareketlilik bekleyen konut sektörü temsilcileri, yaptıkları açıklamalar ile tıpkı geçen yıl olduğu gibi devlet destekli yeni bir konut kredisi kampanyası talep ediyor. Kısa süreli olması talep edilen bu kampanyanın yanı sıra KDV indirimi gibi talepler de bulunuyor.

Gerek konut sektörü temsilcileri gerekse de konut yatırımı yapmayı bekleyen vatandaşlar tarafında yeni düşük faizli konut kredisi kampanyası beklentisi olsa da henüz bu yönde atılmış somut bir adım olmuyor. Öte yandan uzmanlar yakın zamanda konut kredisi faizlerinde de bir düşüş beklemiyor.

GÜNCEL FAİZ ORANLARI

Konut satışlarını doğrudan etkileyen konut kredisi faizlerinde yıl başından Haziran ayına kadar yüksek faiz oranları görüldü. Kamu bankaları arasında Ziraat Bankası tarafından yüzde 1.37 faiz oranlı 120 ay vadeli konut kredisi sunuluyor.

Diğer kamu bankaları olan VakıfBank’ta 120 ay vadeli konut kredileri için yüzde 1.32 faiz oranı belirlenirken HalkBank’ta yüzde 1.38 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.

Özel bankaların güncel faiz oranlarına bakıldığında Akbank’ın yüzde 1.39 faiz oranına sahip 120 ay vadeli konut kredisi kullandırdığı görülüyor. İş Bankası’nda yüzde 1.41, Yapı Kredi Bankası’nda yüzde 1.42, Garanti BBVA’da yüzde 1.42 faiz oranından konut kredisi sunuluyor.

Konut yatırımı yapmayı bekleyenler gözlerini kredi faizlerine çevirdi
Denizli Oto Ekspertiz