Konut yatırımlarının arttığı Bursa'da yıllık bazda konut fiyatlarının da arttığı görüldü | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Konut yatırımlarının arttığı Bursa’da yıllık bazda konut fiyatlarının da arttığı görüldü

Konut yatırımlarının arttığı Bursa'da yıllık bazda konut fiyatlarının da arttığı görüldü

Kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlandığı Bursa’da aynı zamanda inşaat firmalarının yeni konut proje çalışmaları hız kazandı. Şehirde birçok gelişen bölge görülürken uygun konut fiyatları da şehir dışından yatırımcıları Bursa‘ya çekiyor.

Son yıllarda hareketli bir gayrimenkul piyasasına sahip olan Bursa’da konut fiyatlarının da artış ivmesinde olduğu belirtildi. Endeksa tarafından hazırlanan rapora göre, Bursa’da konut fiyatları geçen yıla kıyasla yüzde 23.95 oranında artış gösterdi.

BURSA’DA KONUT FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Endeksa tarafından hazırlanan rapora göre, Bursa’da ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 531 TL, ortalama konut satış fiyatı 339 bin 154, konut yatırımının kira geliriyle kaç yıl içerisinde karşılanacağını gösteren amortisman süresi ise 20 yıl olarak belirlendi.


BURSA’DA EN ÇOK DEĞERLENEN İLÇELER

Söz konusu raporda, son bir yıl içinde en çok değerlenen Bursa ilçelerine de yer verildi. Buna göre, konut fiyatlarında en çok değer kazanan ilçeler sırasıyla İznik, Gemlik, Nilüfer, Kestel ve Orhangazi oldu.

İznik’te son bir yıl içerisinde konut fiyatları yüzde 39 oranında değerlenirken Gemlik’te yüzde 36, Nilüfer’de yüzde 27, Kestel’de yüzde 23, Orhangazi’de ise yüzde 23 oranında değer artışı görüldü.

KİRALAR DA ARTTI

Bursa’da konut kiralarının son bir yıl içerisinde yüzde 13.76 oranında artış gösterdiği kaydedildi. Bursa genelinde ortalama kira bedelinin bin 321 TL olduğu belirtildi.

Son bir yıl içerisinde konu kiralarında en fazla değer kazanan bölgeler sırasıyla İnegöl, İznik, Mustafakemalpaşa, Gürsu ve Mudanya olarak belirlendi. İnegöl’de konut kiraları yıllık bazda yüzde 22 oranında değer kazanırken İznik’te yüzde 22, Mustafakemalpaşa’da yüzde 21.90, Gürsu’da yüzde 19.44, Mudanya’da ise yüzde 18 oranında değerlendi.