Kooperatif Kanunu resmen yürürlüğe girdi. İşte detayları | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncelİnşaat

Kooperatif Kanunu resmen yürürlüğe girdi. İşte detayları

Kooperatif Kanunu resmen yürürlüğe girdi. İşte detayları

Bugünkü Resmi Gazete’de ‘Kooperatifler Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu kanun ile birlikte kooperatif düzeninde önemli değişikliklere gidildi. Yeni dönemde kooperatifler ve üst kuruluşları profesyonel bir yapıya bürünecek.

Yeni kanunla birlikte kooperatiflerde ortaklık başvurusu yapıldıktan sonra kooperatif yönetim kurulu, başvuruyu bir ay içinde sonuçlandıracak ve başvuru sahibine bildirecek. Kooperatiflerin yönetim kurulu üyeleri ve yedekleri, seçilmelerini takiben en geç 9 ay içinde kooperatifçilik eğitim programını tamamlayacak.

ELEKTRONİK ORTAMDA TOPLANTI DÖNEMİ

Kooperatiflerde yönetim kurulu, ana sözleşmede belirtilen şartları taşıyanları ortaklığa kabulden kaçınamayacak. Genel kurul toplantısı, ana sözleşmede hüküm bulunması şartıyla elektronik ortamda da yapılabilecek.

Yeni kanunla birlikte ortaklık payı değeri de yeniden düzenlendi. Buna göre, bir ortaklık payı değeri ve senetle temsil edilmeyen her bir payın değeri 100 lira olarak belirlendi. Ortaklık payının değeri, kooperatiflerin amaç ve faaliyet konularına göre ilgili bakanlıkça artırılabilecek.

KREDİLER İÇİN ÖNEMLİ DÜZENLEME

Söz konusu Kooperatifler Kanunu’yla birlikte kooperatifler, kooperatif birliklerine; kooperatif birlikleri de merkez birliğine ortak olmadığı takdirde kamu kaynaklarından desteklenen kredilere kefalet sağlayamayacak ve kamu kaynaklı tarımsal desteklemelere aracılık yapamayacak.

Ayrıca Ticaret Bakanlığı tarafından tüm kooperatif ve üst kuruluşlarının, kooperatifçilik hizmetlerine elektronik ortamda eriştiği ve merkezî veri tabanının yönetildiği Kooperatif Bilgi Sistemi (KOOPBİS) bir yıl içinde kurulacak.

Kooperatif Kanunu resmen yürürlüğe girdi. İşte detayları