Koronavirüs etkisiyle AVM'lerdeki kira krizi sürüyor! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiEmlak

Koronavirüs etkisiyle AVM’lerdeki kira krizi sürüyor!

AVM'lerde kontrollü hizmet devam ed
AVM'lerde kontrollü hizmet devam ed

Koronavirüs salgınının ülkemizde görülmeye başlandığı Mart ayının ikinci haftasında kapılarını ziyaretçilere kapatan AVM’ler, Mayıs ayının ikinci haftasından itibaren kontrollü bir şekilde açılmaya başlamıştı.

AVM’lerde kontrollü hizmet devam ederken diğer yandan ticari kiralardaki tartışmalar da sürüyor.

Milliyet’te yer alan habere göre, Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, AVM’lerde kira indiriminin sürmesi yönünde talebin olduğunu belirterek, “Şu anda markalarla alışveriş merkezleri arasında ağırlıklı olarak aylık indirimlerle bir süreç devam ediyor.

Perakende sektörü önümüzdeki en az 6 ay ile 1 yıl içerisinde bu uygulamanın sürmesini istiyor. Çünkü önümüzü görmek istiyoruz. Bunu göremediği durumda mağazasını kapama durumuna gider. Şu anda belirli sektörlerin işlerinde artışlar gözlenirken, belirli sektörlerde ise azalışlar söz konusu” şeklinde konuştu.

KİRA DÜZENLEMESİ İÇİN MECLİS’E BAŞVURU

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş ise Türkiye’de ticari olan ve olmayan gayrimenkul kiralamasının Borçlar Kanunu’nda yeni kira türü olarak düzenlenmesi için Meclis’e başvuru yaptıklarını belirterek, “Temmuz ayında talebimizi ilettik. Ancak sonrasında Meclis tatile girdi. Ekimde tekrar gündeme getireceğiz ve en kısa sürede uygulamaya girmesi için çalışacağız.

Ülkemizde kiralamada sosyal koruma amacı var.

Konut kiralayan, esnaf ve büyük perakende zincirleri aynı kira kanununa tabii. Ticaret alanındaki kiralama rejiminin farklı olması gerekir. Dünyanın pek çok yerinde bu şekilde uygulama var” şeklinde konuştu.

AVM’lerdeki son durumdan bahseden Altaş, “Şu anda sorun olan bir durum yok. Herkes mevcut durumu muhafaza etmeye çalışıyor. Ticari kira değişikliğinin normalleşmeden sonra yapılmasını talep edeceğiz. Şu anda AVM’ler ve markalar arasında kira sorunu yok. Karma çözümler var.

Ciro bazlı kira, kirada indirimler yapılıyor. Herkese de aynı uygulama yok. Açık alandaki restoranlar cirolarını yüzde 150 artırdı.

Ama food court’taki yüzde 30’larda gidiyor. AVM’ler pandemiden sonra ilk açıldığında girişler düşüktü. Ancak şimdi girişler yüzde 60’lara, cirolar da yüzde 80’lere geldi. Ayrıca pandemi kurallarına uyumluluk konusunda TSE belgesi de almaya başladık” ifadelerini kullandı.