Koronavirüs ile Grip nasıl ayırt edilir, hastalık belirtileri nelerdir? | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Sağlık

Koronavirüs ile Grip nasıl ayırt edilir, hastalık belirtileri nelerdir?

Koronavirüs ile Grip nasıl ayırt edilir
Koronavirüs ile Grip nasıl ayırt edilir

Türkiye’de sonbaharın gelmesiyle birlikte mevsimsel değişiklikler sebebiyle grip enfeksiyonu vakalarında artış görülüyor.

Covid-19 semptomlarıyla grip semptomları arasındaki benzerlik sebebiyle, kişiler çelişkiler yaşayabiliyor.

Benzer belirtilere sahip bu iki hastalığı birbirinden nasıl ayırt edeceğiz? Bilim Kurulu Üyesi Metintaş anlattı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Metintaş, havaların soğumaya başlamasıyla mevsimsel solunum yolu hastalıklarının Kovid-19 beraber seyredebileceğini belirtti.

Koronavirüs ile Grip nasıl ayırt edilir

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi de olan Metintaş, yaptığı yazılı açıklamada, dünyanın olağanüstü bir dönemden geçtiği bugünlerde her yaş grubundan insanların Covid-19 salgınının yol açtığı sorunlarla yaşamını sürdürmeye çalıştığını belirtti.

Her yıl sonbahar ve kış aylarında solunum yoluyla birlikte bulaşan hastalıkların yaygınlaştığını hatırlatan Metintaş, “Bu durum, Kovid-19 ile diğer hava yoluyla bulaşan hastalıkların birlikteliğine sebep olacaktır.

Koronavirüs ile Grip nasıl ayırt edilir

Yani toplum içinde SARS-CoV-2 virüsü pandemisi devam ederken, aynı zamanda grip ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarına sebep olan virüslerle de enfekte olmuş bireyler artan oranda karşımıza çıkacaktır.

Bu tür durumlarda hangi virüs veya bakterinin enfeksiyonlarda etken olduğunu kesin bilmek için uygun laboratuvar testlerin yapılması gerekir.”

BELİRTİLER AYNI

Hastalıklar ve bulgularını söyleyen Metintaş, Kovid-19’da ateş- terleme- öksürük- boğaz ağrısı- burun tıkanıklığı- yorgunluk- kas- vücut ağrısı şikayetlerinin gripte de olduğunu bildirdi.

Kovid-19’da öksürüğün, kuru öksürük şeklinde seyrettiğini, bu salgında görülen koku ve tat duyusu kaybına diğer solunum yolu enfeksiyonlarında rastlanmadığını söyleyen Metintaş, “Çocuklar dışında ishal, bulantı ve kusma gibi gastrointestinal semptomlara gripte rastlanmaz.

Solunum sıkıntısı, göğüs ağrısı, semptomlu ya da semptomsuz oksijen satürasyon düşüklüğü Kovid-19’da daha çoktur. Grip çocuklarda, Kovid-19 yaşlılarda daha ağır seyreder.

Kovid-19 hastalık temastan 2-14 gün sonra, gripte ise 1-4 gün sonra açığa çıkar.” bilgisini paylaştı.

GRİPTE SEMPTOMSUZ BULAŞKANLIK OLMAZ

Prof. Dr. Metintaş, Kovid-19’un daha çok bulaşkan olduğuna, bu durumun 10 gün ve hatta daha uzun sürdüğüne dikkati çekti.

Belirti göstermeyip Kovid-19 taşıyıcısı olanlar bulunduğunu hatırlatan Metintaş, şöyle devam etti: “Gripte bulaşkanlık genellikle 5-7 gündür. Semptomsuz bulaşkanlık olmaz.

Kovid-19’da yaşlı bireyler, kalp, akciğer hastalığı bulunanlar, diyabet ve obezitesi olanlar daha risklidir. Gripte ise en riskli grup küçük çocuklar ve kronik hastalığı olanlardır.

Kovid-19’da iyileşme hastalarda birkaç günden haftalara ya da aylara kadar uzar.

Gripte ise iyileşme süresi daha kısa olup, birkaç gün ile 2 hafta arasında değişir.

Tedavi ise Kovid-19 için kesinleşmiş bir tedavi bulunmamaktadır. Grip için bazı etkenlerde etkili olabilecek antiviral ilaçlar vardır.”

MESAFE VE TEMİZLİK UYARISI

İki durumdan da korunmanın en önemli yolunun, solunum yolu enfeksiyonlarına maruz kalmaktan kaçınmak olduğunu belirten Metintaş, “Ev dışı her ortamda bireyler arasında 1,5 metre sosyal mesafe kuralı, maske ve iyi el yıkama en önemli korunma yoludur.

Bireyler her gün sağlıklarını izlemeli, hastalık belirtilerinin varlığını takip edip belirti varsa ateşlerini ölçmelidir.

İyi vatandaşlık gereği hastalık bulgusu olanların durumunu aile ve iş yerlerine bildirip onları korumaya almaları gerekir. Hasta olan kişiler bol sıvı almalı, iyi beslenmeli ve kendisine iyi bakmalıdır.

Ateş olması durumun kötüleşmesi durumunda sağlık personeline haber verilmelidir.

Solunum yolu hastalıklarına yatkınlığı artıracağından sigara ya da nargile içme kesinlikle bırakılmalıdır.”

Denizli Oto Ekspertiz