Koronavirüs salgını ABD'nin inşaat sektörünü olumsuz etkiledi. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak Projeleri

Koronavirüs salgını ABD’nin inşaat sektörünü olumsuz etkiledi.

Çin’in Wuhan bölgesinde başlayarak kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle global piyasalar çıkmaza girdi. Dünyanın önde gelen ülkelerinde de birçok sektör salgından dolayı olumsuz etkilenirken inşaat sektörü de bu sektörler içerisinde yer alıyor.

AA’nın aktardığı habere göre, ABD Ticaret Bakanlığı, Nisan 2020 dönemine ilişkin konut başlangıçları ve inşaat izinleri rakamlarını paylaştı. Buna göre, ABD’de bu dönemde konut başlangıçları bir önceki aya göre yüzde 30,2 azalarak 891 bine geriledi.

2015’TEN BU YANA EN DÜŞÜK RAKAM

ABD’de inşaat sektörünün koronavirüs salgınından olumsuz anlamda bir hayli etkilendiği görülüyor. Konut başlangıçları rakamı Şubat 2015 döneminden bu yana en düşük seviyeyi görürken bu veriye ilişkin piyasa beklentisi 927 bin seviyesinde bulunuyordu. Öte yandan inşaat başlangıçları yıllık bazda yüzde 29.7’lik bir düşüş gösterdi.

İNŞAAT İZİNLERİ DE AZALDI

Nisan 2020 döneminde ABD’de inşaat izinleri, bir önceki aya göre yüzde 20,8 azalarak 1 milyon 74 bine geriledi ve 2015 Mart döneminden bu yana en düşük seviyeyi görmüş oldu.

İnşaat izinlerine ilişkin piyasa beklentisi Mart ayında 1 milyon 356 bin seviyesinde olurken Nisan ayında 1 milyon seviyesindeydi. Nisan 2020 döneminde inşaat izinleri, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 19.2’lik bir düşüş yakaladı.