Koronavirüs salgını döneminde öne çıkan Web-Tapu sistemine ilgi artıyor | intHaber.com
Emlak

Koronavirüs salgını döneminde öne çıkan Web-Tapu sistemine ilgi artıyor

Web-Tapu sistemi, özellikle koronavirüs salgınında oldukça kullanılmaya başlandı.

Web-Tapu sistemi, özellikle koronavirüs salgınında oldukça kullanılmaya başlandı.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen Web-Tapu sistemiyle elektronik ortamda tapu işlemleri kolay bir şekilde yapılıyor.

AA’nın aktardığı habere göre, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, son günlerde tapu müdürlüklerinde randevu sorununun yaşandığına yönelik iddialara karşı açıklama yapıldı.

Yapılan açıklamada, web tapu sistemiyle günlük ortalama 20 bin tapu işleminin doğrudan vatandaşlar tarafından yapıldığı, koronavirüs salgını sürecinde vatandaşların sağlığının korunması, virüs yayılımının çoğalmamasına ilişkin bütün kamu kurumlarının farklı tedbirler aldığı ve sunulan hizmetlerin aksamadan sürmesi amacıyla toplum sağlığının ön plana alınarak hizmetlerin yönlendirildiği belirtildi.

3 AYRI NOKTADAN RANDEVU ALINABİLİYOR

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, vatandaşların tapu müdürlüklerine işlem başvurularının 3 ayrı yerden gerçekleştirilebildiği belirtilirken bu kapsamda tapu işleminin randevu alınmasına gerek bulunmadan yapılması amacıyla web tapu sisteminin oluşturulduğuna değinildi.

Açıklamada, internet erişimi olmayan vatandaşların tapu işlemleri müracaatlarını ALO 181 çağrı merkezi aracılığıyla gerçekleştirebileceklerinin altı çizildi.

KREDİLİ SATIŞLAR AYNI GÜN TAMAMLANIYOR

Yapılan açıklamada, web tapu sistemiyle günlük ortalama 20 bin tapu işleminin doğrudan vatandaşlar tarafından başlatıldığı ve koronavirüs salgını tedbirleriyle esnek çalışma sistemi de dikkate alındığında büyük bölümünün aynı gün, yoğunluğun en fazla olduğu durumlarda ise birkaç günde tapu işlemlerinin bitirildiği belirtilirken, “Bu dönemde özellikle tüm bankalarımız ile yapılan ortak çalışmalar neticesinde ipotek işlemleri elektronik ortama taşınmış ve kredili satış işlemleri büyük oranda aynı gün tamamlanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Web-Tapu sistemi, özellikle koronavirüs salgınında oldukça kullanılmaya başlandı.