Koronavirüs salgınına karşı 55 yaş üzerine aşılamalar başlıyor! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Sağlık

Koronavirüs salgınına karşı 55 yaş üzerine aşılamalar başlıyor!

Türkiye’de genelinde bu güne kadar uygulaması tamamlanan toplam Kovid-19 aşısının sayısı 13 milyonu geçti.

Bunlardan 8 milyonunun 1. doz, 5 milyondan fazlasının ise 2. doz olarak uygulandığı aşılama takvimine göre ise Nisan ayının ilk haftasının bitimine kadar Almanya’nın BioNTech ve Çin’in Sinovac şirketlerinden gelecek olan koronavirüs aşısıyla birlikte uygulama işlemleri başlatılacak. Ramazan ayı başlayana kadar 1 milyondan fazla öğretmen ile birlikte 55 yaş ve üzerindeki vatandaşların aşılamalarının başlaması planlanırken 60-65 yaş grubunda aşılama yapılmayan vatandaşlarında bu hafta içerisinde aşılanacağı bildirildi.

Sinovac şirketi genel direktörü Helen Yang, aşı temini ile ilgili yaptığı açıklamasında, öncelik olarak FAZ 3 denemesine ev sahipliği yapan ülkelere aşı temini yapmak istedikleri için Türkiye’yi sıralama içerisine aldıklarını ve Türkiye’nin kendilerinden talep ettiği kadar aşıları göndermek için de çalışmalarını hızlandırdıklarını söyledi.

Diğer taraftan; Türkiye’ye ithal edilecek olan 4.5 milyon doz BioNTech aşısıyla ilgili tüm mevzuatların tamamlandığını söyleyen Prof. Dr. Uğur Şahin ise, teknik ve kalite kontrol işlemlerinin geçen hafta tamamladıklarını kaydetti.