Koronavirüsü salgını, 'kırmızı hat' ile ihracatçıyı fena Vurdu! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Ekonomi

Koronavirüsü salgını, ‘kırmızı hat’ ile ihracatçıyı fena Vurdu!

Korona virüsü salgını, ihracata da darbe vurdu. Mart ayında yüzde 17,81 oranında gerileyen ihracatın, nisan ayını da benzer bir tabloyla kapatması bekleniyor. Mart ayında 5 milyar 395 milyon dolara çıkan dış ticaret açığını kapatmak içinse gümrüklerde ithalatı zorlaştıran ‘kırmızı hat’ uygulamasına geçildi. Böylece ihracat-ithalat dengesizliğinin belli bir ölçüde tutularak, cari açığın azaltılması hedefleniyor.

TÜM BEYANNAMELER KIRMIZI HATTA

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği’nden yapılan bilgilendirmeye göre tüm gümrük sistemleri tarafından bütün ithalat beyannameleri ‘kırmızı hat’ adlı tam muayeneye yönlendiriliyor. Kırmızı hat dışındaki diğer hatlarda da idare tarafından kırmızıya yönlendirilerek genel bir tarama yapılacağı belirtiliyor.

Dernek açıklamasında, uygulamanın mayıs başına kadar devam edeceği yönünde de bilgiler edinildiği ifada edildi.

Bu kırmızı hat uygulamasının ihraç edilmek üzere ithalatı yapılacak eşyaları da kapsadığı belirtildi.

İstanbul Gümrük Müşavirleri Derneği, kırmız hat uygulamasının insan temasını artıracağına dikkat çekilerek, korona virüsüne karşı gerekli tedbirlerin alınması uyarısı yapıldı.

ÖZEL: MUCİZE TAKTİK!

Uygulamayı eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Twitter’dan şu açıklamayı yaptı:

Damattan (Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak) ihracatın ithalatı karşılama oranı ve cari açık için mucize taktik!!! İhracat yüzde 47 düşünce, 1 Mayıs’a kadar gümrük işlemlerini durdurarak fiilen ithalat yasağı! Yani nisanın son haftasındaki veriler mayısa işlenecek! Doktor olsa tansiyonu ölçmeyerek düşürecek…

Bu da ekstradan ardiye ve demuraj vs demek. Yabancı Armatörlere gemileri ve konteynerleri için ekstra dolarları ödemek demek. İthalat maliyetinin artması ve bu maliyete yine tüketicinin katlanması demek.

GERİ ADIM ATILDI

Tepkiler üzerine kırmızı hat uygulaması bir gün aradan sonra kaldırıldı. Yetkilendirilmiş Yükümlü Derneği Başkanı Mehmet Altay Yegin, Sözcü’ye yaptığı açıklamada, bir günlük aranın ardından Yetkilendirilmiş Yükümlü Sertifikası (YYS) sahibi 497 firma için tekrar yeşil hattın bu sabah açıldığını söyledi.

KIRMIZI HAT NE ANLAMA GELİYOR?

Kırmızı hat, eşyanın muayenesi ile birlikte belge kontrolünün de yapıldığı hattır.
Tam muayene: Eşyanın bütün kaplarının açılarak muayene edilmesidir.(Eşyanın kimyevi tahlili gerekiyorsa yapılmalıdır.)
Kısmi muayene: Eşyayı temsil etmeye yetecek sayıda kabın açılarak muayene edilmesidir.
Haricen muayene: Kapların açılmayarak sadece dıştan muayene edilmesidir. Muayene ile görevli memur kendisine havale edilerek ekranında gördüğü beyannamelerin işlemlerini sırasına göre yapmak zorunda olup, bir önceki beyannamenin işlemini bitirmeden ya da erteleme gerekçesini sisteme kaydetmeden bir sonraki beyannamenin işlemini yapamamaktadır.
(EKONOMİ SERVİSİ)