Kovid-19 rehberine 2 yeni 'mutasyon virüs' maddesi! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Sağlık

Kovid-19 rehberine 2 yeni ‘mutasyon virüs’ maddesi!

Kovid-19 rehberine 2 yeni ‘mutasyon virüs’ maddesi!

Koronavirüsle mücadelede aşılama çalışmaları devam ederken ortaya çıkan mutasyonlu virüs nedeniyle Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunu harekete geçirdi ve yeni bir karar aldı.

Koronavirüs rehberine 2 yeni madde eklenmesine karar veren veren Bilim Kurulu’nun önerilerinde dikkat çekici bir uyarı görüldü.

Bilim Kurulu tarafından önerilen maddelerden birinde, farklı suşla ile hasta olan kişiler ile enfekte olan kişilerin mümkün olduğu kadar tek odalarda yatırılması öngörüldü. Diğer taraftan mutasyonlu virüs için daha öncesinde alınan izolasyon süresi de değiştirildi.

Kovid-19 rehberin ise şu ifade yer aldı:

“Varyant suş ile enfekte pozitif vakaların izolasyonunun en erken 10. güne kadar devam edilmesi sonrasında PCR testi ile negatiflik görüldükten sonra izolasyonun sona erdirilmesi gereklidir. 10. günden sonra pozitif çıkan kişilere 48 saat aralıklar ile kontrol testi yapılmaya devam edilmesi önerilir.

Diğer madde ise, ülkemizde de görülen mutasyonlu virüsün izolasyon süresi ile ilgili… Mutasyonlu virüsün çok daha hızlı bulaştığı ve çok fazla virüs ile vücuda enfekte olduğuna dair gelen bilgiler sonrası, izolasyon süresi 10 güne çıkarıldı.”

Kovid-19 rehberine 2 yeni ‘mutasyon virüs’ maddesi!
Denizli Oto Ekspertiz