Kralların Ülkesi Dubai'de Şirketler İflasın eşiğinde! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
DünyaEkonomiTruzim

Kralların Ülkesi Dubai’de Şirketler İflasın eşiğinde!

Globel durgunluğun devamı halinde Dubai’deki şirketlerin yüzde 70’i koronavirüs salgını nedeniyle gelecek altı ayda kapısına kilit vuracağını öngörülüyor!

Söz konusu anket, Emirlik’te çok sıkı bir sokağa çıkma yasağının uygulandığı 16 Nisan ila 22 Nisan arası dönemdeki bir dizi sektörüm 1,228 yöneticisiyle gerçekleştirildi.

Ankete katılanların yaklaşık dörtte üçü 20 kişiden az çalışanı olan küçük ölçekli işletmeler. Katılımcıların üçte ikisinden çoğu gelecek altı ayda işyerinin kapanması olasılığını orta ila yüksek derece arasında sıraladı. Yüzde 27’si gelecek ay işsiz kalmayı beklediğini söylerken, yüzde 43’ü ise altı ay içinde işini kaybedeceğini düşünüyor.


Körfez’de en çeşitlendirilmiş ve petrole bağımlı olmayan ekonomiye sahip Dubai konaklama, turizm, eğlence, lojistik, gayri menkul ve perakende gibi sektörlere dayanıyor. Otelleri ve restoranları uluslararası üne sahip olsa da ankete cevap veren otel ve restoranların yaklaşık yarısı gelecek ay kapanacağını düşünüyor. Seyahat ve turizm şirketlerinin yüzde 74’ü bu sürede kapanacağını öngörüyor; depolama ve iletişim şirketleri de benzer bir son öngörüyor.

(Kaynak:cnbc.com)