Kuzey Kore Lideri Kim Jong un'un, Halkına koyduğu yasaklar'a her gün yenisi ekleniyor! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Dünya

Kuzey Kore Lideri Kim Jong un’un, Halkına koyduğu yasaklar’a her gün yenisi ekleniyor!

Kuzey Kore Lideri Kim Jong un'un, Halkına koyduğu yasaklar her gün yenisi ekleniyor!

Kuzey Kore’de geçtiğimiz yılın sonlarında kapsamlı ve yeni bir ‘gerici düşünce karşıtı’ yasa yürürlüğe girdi. Bu hafta, Kuzey Kore’deki kaynaklardan raporlar veren Güney Kore merkezli bir web sitesi olan Daily NK tarafından söz konusu yasayla ilgili yeni ayrıntılar bildirildi.

GÜNEY KORE AKSANI DA YASAK

Ayrıca Japonya merkezli bir dergi olan Rimjin-gang’ın aktardığına göre, Kuzey Kore yönetimi Güney Kore stillerinde konuşma veya yazmayı yasakladı.

Ülke Lideri Kim Jong un’un imzası bulunan yeni yasada, akraba olmayan kişilere atıfta bulunmak için “oppa” (ağabey) ve “dong-saeng” (küçük kız kardeş, erkek kardeş) gibi terimleri kullanmanın Güney Kore stilinde olduğu ve yasaklandığı belirtildi.

Vatandaşların sürekli olarak gözlem ve denetim altında tutulmasıyla bilinen Kuzey Kore’de çocuklarının müzik dinlemesine izin veren ebeveynler için para cezaları, Güney Kore televizyonunu izleyenlere 15 yıl hapis, kayıtlı olmayan yabancı cep telefonları için ömür boyu hapis cezası, ellerinde ABD ve Japonya’dan ithal edilen ürünler bulunduranlar için ölüm cezası gibi cezalar veriliyor.

Handmade Software, Inc. Image Alchemy v1.14

Daily NK ayrıca, Güney Kore’den ithal edilmiş eşya bulunduran herkesin ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını, Amerika Birleşik Devletleri veya Japonya’dan ithal edilmiş ürün bulunduranların ölüm ise büyük ihtimalle ölüm cezası aldığını aktardı.

Yasada Güney Kore ürünlerine ve Güney Kore aksanına yapılan vurgu, hükümetin daha zengin ve demokratik Güney’in, Kuzey Kore vatandaşları üzerindeki etkisi konusunda ne kadar endişeli olduğunu gösteriyor.

GECE BAŞKA GÜNDÜZ BAŞKA

Güney Parlamentosuna seçilen ilk Kuzey Kore sürgünü olan Tae Yong-ho,  ‘Kuzey Kore vatandaşları gündüz, “yaşasın Kim Jong Un” diye bağırıyor ama geceleri hepsi Güney Kore dizilerini ve filmlerini izliyorlar.’ dedi.

Kuzey’den Güney’e kaçmayı başarmış kişilere verdiği destekle bilinen Sokeel Park ise, ‘Bütün bunlar önlemler, özellikle bu çok süslü ama yozlaşmış etkiyle dikkati dağılarak şanlı sosyalist devrimden uzaklaşan ve yoldan “çıkarılan” gençlere yönelik alınıyor.

Kuzey Kore Lideri Kim, geçtiğimiz günlerde gerçekleşen 8.İşçi Partisi Kongresi’nde dışarıya büyük ölçüde kapalı olan, kablosuz ağları genişletme ve izleyicilere daha iyi hizmet verebilmek için yayın kalitesini yükseltme sözü vermişti.

Kuzey Kore Lideri Kim Jong un'un, Halkına koyduğu yasaklar her gün yenisi ekleniyor!
Denizli Oto Ekspertiz