Mardin Midyat Millet Bahçesi Projesi'nin ihalesi yapıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Mardin Midyat Millet Bahçesi Projesi’nin ihalesi yapıldı

2023 yılına kadar 81 ilde en az 1 adet millet bahçesi hayata geçirilmek hedefleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen millet bahçesi projeleri, TOKİ aracılığıyla yürütülüyor. 2023 yılına kadar 81 ilde en az 1 adet millet bahçesi hayata geçirilmek hedefleniyor.

Millet bahçeleri ile şehirlere yeşil alanı bol sosyal yaşam alanları kazandırılıyor. Bu alanlarda hayata geçirilen nitelikli sosyal donatılar ile insanlara keyifli bir alan sunuluyor. Millet bahçeleri aynı zamanda bulunduğu bölgenin gayrimenkul piyasasına da doğrudan etkide bulunması bakımından önem taşıyor.

TOKİ’den yapılan bilgilendirmeye göre, Mardin’in Midyat ilçesinde hayata geçirilecek millet bahçesi projesinin ihalesi dün düzenlendi. Projede inşaat sürecinin yakın zaman içerisinde başlaması bekleniyor.

PROJENİN ÖZELLİKLERİ

Mardin Midyat Millet Bahçesi Projesi, 26 bin metrekarelik alanda hayat bulacak. Proje alanında millet kıraathanesi, yürüyüş & bisiklet yolları, çocuk oyun alanları, içerisinde yöresel bitkilerin olduğu tematik bahçeler ve biyolojik gölet hayata geçirilecek.

Midyat Cumhuriyet Mahallesi’nde kurulacak projenin yaşam alanında toplam 1057 adet ağaç dikilecek. Aynı zamanda ailelerin çocukları ile huzurlu vakit geçirmesini sağlayacak çok sayıda imkan oluşturulacak.

Projenin ihale şartnamesinde yer alan bilgiye göre, projenin kazanan firmaya yer tesliminden sonra 400 takvim günü içerisinde tamamlanması gerekiyor.

AKSARAY’DA DA MİLLET BAHÇESİ İNŞA EDİLİYOR

Millet bahçesi çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren TOKİ, Aksaray şehrinin Sultanhanı bölgesinde millet bahçesi hayata geçirileceğini duyurdu.

İhale süreci başlayan proje, 22 bin metrekarelik alanda hayat bulacak. Bu proje alanında da çok sayıda nitelikli donatılar oluşturulacak.

2023 yılına kadar 81 ilde en az 1 adet millet bahçesi hayata geçirilmek hedefleniyor.