Markalı konut projelerinde fiyat artışı olmadı! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakEmlak Projeleri

Markalı konut projelerinde fiyat artışı olmadı!

REIDIN-GYODER tarafından her ay oluşturulan Yeni Konut Fiyat Endeksi’nin Nisan 2020 raporu yayınlandı.

Rapora göre, Nisan ayında fiyatlarda bir önceki aya göre yüzde 0.15, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 5.09 oranında artış görüldü. Söz konusu dönemde markalı konut projelerinde stok eritme hızı yüzde 1.18 seviyesinde görülürken yabancı yatırımcılara konut satışı azaldı.

Raporda, GYODER tarafından yapılan değerlendirmede koronavirüs salgınının olumsuz etkilerinin görülmeye başlandığı belirtilerek, “2019’un son ayından itibaren artan ve bu yılın mart ayında yüzde 4.17’lik bir oranla devam eden stok erime hızının 1.81’e gerilemesi, markalı konutlarda satışların küresel salgından olumsuz etkilendiğini gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

2+1 KONUTLAR TERCİH EDİLDİ

REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise yaptığı değerlendirmede, “Markalı konut projeleri kapsamında yabancı yatırımcılara yapılan satışların oranı Nisan ayında yüzde 4.78 seviyesine geriledi. Bu satışlarda yüzde 61.11’lik tercih oranı 2+1 özellikteki konutların öne çıktığı görülmektedir. Nisan ayında yüzde 1.81 olarak kaydedilen stok erime hızı ise son 10 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti” ifadelerini kullandı.

PEŞİNAT KULLANIMI ARTTI

Markalı konut projelerinde Nisan 2020 döneminde yapılan konut alımlarında, peşinat kullanım oranı yüzde 45.52, banka kredisi kullanım oranı yüzde 27.19 ve senet kullanım oranı yüzde 27.29 olarak görüldü. Bir önceki aya göre peşinat ve banka kredisi kullanımının artığı görüldü.

Bu dönemde markalı konut projelerinde gerçekleştirilen satışların yüzde 4.78’lik kısmı yabancı yatırımcılara yapıldı. Yabancı yatırımcılar, bu dönemde yüzde 61.11 oranında 2+1 konutları tercih etti.