Markalı konutlarda stok eritme hızı son yılların en yüksek seviyesine ulaştı. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Markalı konutlarda stok eritme hızı son yılların en yüksek seviyesine ulaştı.

REIDIN-GYODER
REIDIN-GYODER

REIDIN-GYODER işbirliği ile oluşturulan Yeni Konut Fiyat Endeksi‘nin Temmuz 2020 sonuçları yayınlandı.

Rapora göre, Temmuz ayında yeni konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 1.06, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.13 oranında artış gösterdi.

Temmuz ayında markalı konutlarda görülen stok eritme hızı ise 11.78 seviyesinde oldu. Bu oran, endeksin başlangıcı 2010 yılından bu yana en yüksek ikinci stok erime hızı olarak kayda geçti.

BİRİNCİ EL KONUTA İLGİ SÜRÜYOR

Söz konusu rapor hakkında değerlendirmelerde bulunan GYODER Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu, “Haziran ayında bir önceki ayın oranı 3.79’dan 11.96 seviyesine yükselen stok erime hızının, Temmuz ayında da 11.78 seviyesini koruması, beklemede olan konut alıcılarının birinci el konuta ilgisinin devam ettiğini gösteriyor. Yeni konut satışlarındaki ödeme yöntemlerini incelediğimizde, düşük faizin direkt etkilediği banka kredisi kullanımının 44.16 oranıyla peşinat ve senet kullanımının üzerinde olduğunu görüyoruz. Düşük faiz oranının devam etmesi halinde yeni konut satışlarında hareketlilik sürecektir” diye konuştu.

PEŞİNAT KULLANIMI ARTTI

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Temmuz 2020 raporunu değerlendiren REIDIN Genel Müdürü Alp Çapa ise, “Satışlardaki konut bedeli ödeme yöntemleri incelendiğinde, Haziran ayına göre Temmuz ayında banka kredisi kullanım oranı yaklaşık 3 puan düşerek yüzde 44.16, peşinat kullanım oranı ise 5 puan yükselerek 37.51 seviyesine ulaştı” diye konuştu.

Yabancı yatırımcıların faaliyetlerini değerlendiren Çapa, “Markalı konut projeleri kapsamında yabancı yatırımcılara yapılan satışların oranı Temmuz ayında yüzde 5.88 düzeyinde gerçekleşti ve bu satışlarda yüzde 44.12’lik tercih oranı ile 2+1 özellikteki konutlar öne çıktı. Stok erime hızı ise Haziran ayına benzer seyrederek Temmuz ayında yüzde 11.78 olarak ölçümlendi” ifadelerini kullandı.