Mart 2021 dönemine ait inşaat sektörü ciro endeksi yüzde 27 arttı! | intHaber.com
Emlakİnşaat

Mart 2021 dönemine ait inşaat sektörü ciro endeksi yüzde 27 arttı!

Mart 2021 dönemine ait inşaat sektörü ciro endeksi yüzde 27 arttı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Mart 2021 dönemine ait sektörel ciro endeks sonuçları açıklandı.

Bu dönemde sektörlerin ciro endekslerinde yıllık ve aylık bazda artışlar görüldü.

Mart 2021 döneminde takvim etkisinden arındırılmış sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplam ciro endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 49.9 oranında artış gösterdi.

Bu dönemde mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise bir önceki ay olan Şubat 2021 dönemine göre yüzde 5.3 oranında artış gösterdi.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE DURUM

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, Mart 2021 döneminde takvim etkisinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 27.7 oranında artış gösterdi.

Öte yandan bir önceki aya göre düşüş yaşandı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksinde bir önceki aya göre yüzde 4.2 gerileme gösterdi.

SANAYİ CİRO ENDEKS SONUÇLARI

Mart 2021 döneminde takvim etkisinden arındırılmış sanayi sektörü ciro endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 53.5 oranında artış gösterdi. Sanayi ciro endeksinde aylık bazda da artış yakalandı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi ciro endeksi de Mart ayında, bir önceki aya göre yüzde 5.7 oranında artış gösterdi.

Mart 2021 dönemine ait inşaat sektörü ciro endeksi yüzde 27 arttı!