Mart ayında yabancılara konut satışı uzun bir aradan sonra düşüş gösterdi. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Mart ayında yabancılara konut satışı uzun bir aradan sonra düşüş gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Mart 2020 konut satış rakamlarına göre, Türkiye genelinde geçtiğimiz ay 3 bin 036 adet konut yabancılara satıldı. Bu rakam, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 oranında düşüş gösterdi.

Yabancılara konut satışında ilk sırada bin 513 konut satışıyla İstanbul yer aldı. İstanbul’u, 584 konut satışı ile Antalya, 165 konut satışı ile Ankara, 110 konut satışı ile Mersin ve 93 konut satışı ile Bursa takip etti.

Ülke uyruklarına göre geçtiğimiz ay en çok konut yatırımı yapan yabancılar sırasıyla İran, Irak, Rusya, Afganistan ve Filistin vatandaşları olarak görüldü.

“YAZ DÖNEMİNDE KONUTTA TALEP PATLAMASI OLACAK”

Mart ayı konut satış rakamlarını değerlendiren İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, yaşanan sürecin konut satışlarına yansıdığını ifade etti.

Başarılı bir şekilde yürütülen salgın sürecinden sonra konut talebinin yaz döneminde patlama yapabileceğini belirten Durbakayım, “Online sürdürdüğümüz satış faaliyetlerimizde ve çağrı merkezlerimizden gelen veriler, alım talebinin yüksek olduğunu ancak alıcıların beklemeyi tercih ettiğini gösteriyor. Aynı durum yabancılara satışta da görülmektedir. Beklentimiz, ötelenen talebi canlı tutmak ve nakit akışını sağlayacak bir miktar satışı tetiklemesi için tapu harç giderleri ve KDV indiriminin devreye alınması. Verilere bakıldığında bu yılın ilk iki ayına göre yüzde 2 civarında daralma gösterse de, geçen yılın ilk altı aylık verilerinden çok daha iyi bir performans sergilendi” şeklinde konuştu.