Maskelerden ne zaman kurtuluyoruz! Tahmin edilenden daha erken olabilir! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Sağlık

Maskelerden ne zaman kurtuluyoruz! Tahmin edilenden daha erken olabilir!

Maskelerden ne zaman kurtuluyoruz! Tahmin edilenden daha erken olabilir!

Koronavirüs pandemisi tüm dünyada etkisini devam ettirirken aşı çalışmaları da son safhaya geldi. Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul Koronavirüs salgını ve aşı çalışmaları ile dikkat çeken cevaplar verdi.

Koronavirüs salgını tüm dünyada etkisini sürdürmeye devam ediyor, her geçen gün neden olduğu can kayıpları artıyordu. Aşı olup olmamak herkes için hala kafa karıştıran bir durumken maskeleri çıkarıp normal hayata ne zaman geçileceği de bir o kadar merak ediliyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul konuyla ilgili Ömür Kurt’a önemli açıklamalar yaptı.

‘Hangi aşı önce gelirse onu olacağım’

Koronavirüs pandemisi tüm dünyada etkisini sürdürürken aşı çalışmaları da son aşamaya geldi. Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bülent Ertuğrul Kovid-19 salgını ve aşı çalışmalarıyla ilgili Ömür Kurt’un sorularına dikkat çeken cevaplar verdi. Prof. Bülent Ertuğrul, “Hangi aşı ilk olarak benim önüme gelirse onu olacağım. Çünkü risk altındayım ve o nedenle hemen bu aşıyı olarak en azından kendimi bağışık haline getireceğim” ifadelerini kullandı.

‘2021’de aşı çalışmalarıyla geçecek’

“2021’in de aşı çalışmalarıyla geçeceğini söyleyebiliriz” diyen Prof. Ertuğrul, “Bu aşı çalışmalarıyla Kovid-19’u sınırlı bir hastalık haine getirebiliriz ancak bu durum virüsten korunmak için maske ve sosyal mesafe kurallarını dışarda bırakacağımız anlamına gelmiyor” dedi.

Maskeleri ne zaman çıkaracağız?

Milyonlarca kişinin yanıt beklediği “Maskeler ne zaman çıkacak?” sorusuna da değinen Prof. Bülent Ertuğrul, “Yaza doğru rahatlayacağımızı sanıyorum ama maskeleri çıkartmak içini yaz da erken olabilir” diye cevap verdi.
KAYNAK: HÜRRİYET