Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunda açılış ertelendi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunda açılış ertelendi

İstanbul Avrupa yakası için büyük önem taşıyan Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattında çalışmaların koronavirüs salgını nedeniyle aksamaya uğradığı belirtildi. Projede daha önce 19 Mayıs 2020 olarak belirtilen açılış tarihi ise ertelendi. Öte yandan açılış tarihi yaklaşan proje, bölge gayrimenkul piyasalarını da hareketlendirmişti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, çalışmaların sürdüğü hatta incelemelerde bulundu. Nurtepe istasyonunda incelemelerde bulunan İmamoğlu, İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin’den projeye dair teknik bilgiler aldı.

“AKSAKLIKTAN DOLAYI ÜZGÜNÜZ”

Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattını 19 Mayıs’ta hizmete açmayı hedeflediklerini ancak koronavirüs salgını sürecinin buna izin vermediğini belirten İBB Başkanı İmamoğlu, “Bu aksaklıktan dolayı üzgünüz ama çözümsüz bir iş değil; hızlıca çözeceğiz” diye konuştu.

YABANCI ÇALIŞANLAR ÜLKESİNE DÖNMÜŞ

Projede devam eden çalışmalar hakkında son bilgileri aktaran İmamoğlu, “Burada, alt yüklenici yabancı bir firma var. Sinyalizasyon sistemi, o firmayla anlaşılmış. Ne yazık ki bu firmanın da o işi yapan buradaki çalışanları, büyük oranda İspanyol kökenli ve İspanya’daki bir merkezden yönetiliyor. Maalesef Covid-19 süreciyle, 3 Mart itibariyle bu hizmeti yapamaz duruma geldiler. Bu şantiyeyi bırakıp, ülkelerine dönmek zorunda kaldılar. Neredeyse 2,5 aydır, bu hizmeti alamıyoruz. Bir kısım yerli çalışan var, ama tabii bu çok yetersiz bir çalışma” ifadelerini kullandı.

İstasyonlardaki çalışmalarda sona gelindiğini belirten İmamoğlu, “Böyle bir ortamda tek eksiğimiz sinyalizasyon. O testler, o işlemler yapılmadan burayı açmak mümkün değil. Hem yüklenici firma hem biz iletişimi sürdürüyoruz bir an önce getirmek için. Net cevap alınamadığı için de yaklaşık 80-90 gün gibi test sürecinin sinyalizasyon açısından burada geçirilmesi lazım. Bir an önce normalleşip çalışanları İspanya’dan buraya getirmek için büyük çaba içerisindeyiz” şeklinde konuştu.