Merkez Bankası, 2020 ekim ayı ödemeler dengesini duyurdu | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Ekonomi

Merkez Bankası, 2020 ekim ayı ödemeler dengesini duyurdu

Merkez Bankası, ekim ayı ödemeler dengesini açıkladı

Cari işlemler dengesi, ekim ayında 150 milyon dolar açık beklentisine karşın 273 milyon dolar açık verdi

Türkiye ekonomisi ekim ayında 273 milyon dolar cari açık verdi. Böylece 12 aylık dönemde cari açık 33,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Anketlerde, cari işlemler hesabının 150 milyon dolar civarında açık vereceği yönünde beklentiler hakimdi. Bu arada, eylül ayına ilişkin cari işlemler açığı 2 milyar 364 milyon dolardan 2 milyar 559 milyon dolara revize edildi.

Merkez Bankası, dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 514 milyon dolar artması ve hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin geçen yılın aynı ayına göre 2,9 milyar dolar azalmasının ekim ayı ödemeler dengesinde etkili olduğunu bildirdi.

Altın ve enerji hariç cari işlemler hesabı bir önceki yılın ekim ayında 6 milyar 533 milyon dolar fazla verirken, bu yılın ekim ayında 2 milyar 929 milyon dolar fazlaya geriledi. Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 1 milyar 931 milyon dolar tutarında azalarak 1 milyar 335 milyon dolara indi.

Birincil gelir dengesi kaynaklı net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 488 milyon dolar azalarak 613 milyon dolar olarak gerçekleşti. İkincil gelir dengesi kaynaklı net girişler, bir önceki yılın aynı ayına göre 93 milyon dolar azalarak 31 milyon dolar oldu.

2.9 milyar dolar portföy girişi

Ekimde doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler 27 milyon dolar oldu. Bu dönemde, portföy yatırımları 2 milyar 895 milyon dolarlık net giriş kaydetti.

Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, ekimde yurt dışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 146 milyon dolarlık, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında ise 270 milyon dolarlık net satış yaptığı görüldü.

Yurt dışındaki tahvil ihraçlarıyla ilgili, eylül ayında bankalar 50 milyon dolar ve diğer sektörler 650 milyon dolar net borçlanma yaptı. Bu dönemde, genel hükumet de 2 milyar 500 milyon dolarlık tahvil ihracı gerçekleştirdi. Diğer yatırımlar altında ise yurt içi bankaların yurt dışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 3 milyar 121 milyon dolar net azalış, yurt dışı bankaların yurt içindeki mevduatları 432 milyon dolar net artış kaydetti.

Yurt dışından sağlanan kredilerle ilgili ekim ayında bankalar 1 milyar 995 milyon dolar, genel hükümet 52 milyon dolar net geri ödeme, diğer sektörler ise 534 milyon dolar net kullanım gerçekleştirdi.

Resmi rezervlerde ise ekim ayında 4 milyar 183 milyon dolar net artış gözlendi.

Denizli Oto Ekspertiz