Merkez Bankası'nın faiz indirimi konut kredilerini etkiler mi? | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EkonomiGüncel

Merkez Bankası’nın faiz indirimi konut kredilerini etkiler mi?

MB’den kritik faiz indirim hamlesi geldi. Peki, bu hamle konut kredisi faiz oranlarını düşürecek mi?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), bugünkü toplantısından sonra politika faizlerini 100 baz puan düşürdüğünü açıkladı. Bu karar sonrasında yüzde 9.75 olan bir haftalık repo faizi yüzde 8.75’e geriledi.

Son 7 toplantısında faiz indirim kararı alan Merkez Bankası, son toplantısında da 100 baz puan faiz indirmişti. MB’nin bir sonraki toplantısı ise 21 Mayıs günü düzenlenecek.

Özellikle küresel anlamda görülen koronavirüs salgınında Merkez Bankası’nın bu faiz indirim hamlesi büyük önem taşıyor. MB’den toplantı sonrası yapılan açıklamada, “Koronavirüs salgınına ilişkin gelişmelere bağlı olarak küresel büyüme görünümündeki zayıflama derinleşmekte, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke merkez bankaları genişleyici yönde adımlar atmaya devam etmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip edilmektedir” ifadeleri kullanıldı.

KONUT KREDİLERİNİ ETKİLER Mİ?

Merkez Bankası’nın aldığı faiz indirim kararından sonra konut dünyasında gözler, son haftalarda yukarıya doğru ivmelenme belirtileri gösteren konut kredilerine çevrildi. Koronavirüs etkisiyle bazı özel bankalar faiz artırma kararı alırken bu artırımlar büyük oranlarda görülmedi. Öte yandan MB’nin tıpkı geçen ayki toplantıda olduğu gibi bu toplantı sonrasında alınan faiz indirim kararıyla konut kredisi faiz oranlarında büyük düşüşler beklenmiyor.

ING BANK’TAN FAİZ İNDİRİM KARARI HAMLESİ

Mart ayında konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1 seviyesinin üzerine çıkaran ING Bank’tan bugün 8 puanlık konut kredisi faiz indirim hamlesi geldi. Böylelikle banka yeniden yüzde 1’in altında konut kredisi sunmaya başladı.

ING Bank tarafından yapılan bilgilendirmeye göre, bankada standart konut kredisi faiz oranları yüzde 0.95’e, kampanyalı konut kredisi faizleri ise yüzde 0.93’e indirildi.