Mersin Akdeniz'deki dönüşümde sona yaklaşıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
EmlakKentsel Dönüşüm

Mersin Akdeniz’deki dönüşümde sona yaklaşıldı

Akdeniz Belediyesi
Akdeniz Belediyesi

Kentsel dönüşüm çalışmaları, Bakanlık kontrolünde tüm Türkiye’deki belediyeler tarafından sürdürülüyor. Mersin’in Akdeniz ilçesinde de Akdeniz Belediyesi tarafından bir süredir kentsel dönüşüm çalışmaları uygulanıyordu. Çalışmaların bitme noktasına geldiği bildirildi.

Akdeniz’in 5 mahallesinde yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarında ekonomik ömrünü tamamlayan yapılar yenilerek güvenli ve modern bir hâle getiriliyor.

Akdeniz Belediyesi’nin Eylül ayı Meclis Toplantısında konuşan Akdeniz Belediyesi Başkanı Mustafa Gültak; Turgut Reis, Bahçe, Barış, Kiremithane, Çamlıbel gibi mahallelerde kentsel dönüşüm uygulandığını hatırlatarak, “Uzmanlar, deprem kuşağında olmadığımızı söylüyor. Ama bir Adana depremi oldu, bayağı bir yıkım oldu. Burası da ciddi sallandı. Büyük bir sallantıda inanın Akdeniz’in ve Toroslar yarısı, Yenişehir’in bir kısmı gider. Bakın en son Giresun’da örneğini yaşadık. Akdeniz’de, Yenişehir’de, Mezitli’de de biz bunu yaşıyoruz. Artık dere yataklarını, doğanın hâkim olduğu alanları insanoğlunun gasp etmemesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

“BİR AN ÖNCE EL ATMAMIZ GEREKİYOR”

İlçedeki yapılaşma sorunundan bahseden Başkan Mustafa Gültak, “Şu binaların çoğunun etütleri yapılsa, ne betonu betondur, ne de demiri demirdir. Bizim bir an önce gözümüzü de biraz karartarak bu işleri yapmamız gerekiyor.

Bizim bir an önce şehrimizin ana arterlerini düzeltmemiz gerek. Bakınız, ilaç acıdır ama tedavi eder, hayat kurtarır. Dolayısıyla bizim şehrin de bazen, belki acı bir reçeteye ihtiyacı var. Ama şehir kurtulacak, geleceğimiz kurtulacak. Bu şekilde bir imarlaşma, yapılaşma yok. Bizim bir an önce el atmamız gerekiyor. Bugüne dek birçok kişi kaçak güreşmiş. Ama ben bu riske giriyorum, taşın altına elimi koyuyorum. Dolayısıyla bu bölgelerin hem daha rantabl kullanılması hem de güzel değerlendirilmesi gerektiğine inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“KENT MERKEZİNİN DÖNÜŞÜME İHTİYACI VAR”

İlçede sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmalarında vatandaşların mağdur edilmeyeceğinin altını çizen Akdeniz Belediyesi Başkanı Mustafa Gültak, “Ataş’ta mağdur olan var mı? Barış, Bahçe’de mağdur etmedik. İlk görüşmelerimiz, tam anlaşma sağlayamadık. 8 aydır TOKİ’ye gidip geliyoruz, farklı formüller bulduk, fiyatları daha da aşağı çektik. Orada da anlaşacağımıza inanıyorum. Özellikle Akdeniz’in, kent merkezinin dönüşüme ihtiyacı var” diye konuştu.