Mersin'in Turizm bölgesi Taşucu'nda kira ve satılık konut fiyatlarının tavan yaptığı belirtiliyor | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Emlak

Mersin’in Turizm bölgesi Taşucu’nda kira ve satılık konut fiyatlarının tavan yaptığı belirtiliyor

Mersin'in Turizm bölgesi Taşucu'nda kira ve satılık konut fiyatlarının tavan yaptığı belirtiliyor
Mersin'in Turizm bölgesi Taşucu'nda kira ve satılık konut fiyatlarının tavan yaptığı belirtiliyor

Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Akkuyu bölgesinde inşa edilen Akkuyu Nükleer Santral Projesi, çevre bölgelerin emlak piyasasını oldukça hareketlendirdi. 2018 yılında temeli atılan projede açılışın 2023 yılında yapılması planlanıyor.

Mersin’in gözde bölgeleri arasında yer alan Silifke ilçesine bağlı Taşucu bölgesinde emlak fiyatlarının ciddi seviyede artış yaşadığı ifade ediliyor. Bölgede inşaat faaliyetleri de hız kazanırken önemli markaların yatırım yaptığı ifade ediliyor.

Sözcü’de yer alan habere göre, Taşucu’na Rusya vatandaşlarının da ilgi gösterdiği belirtiliyor. Bu durum da gayrimenkul fiyatlarını etkiliyor.

KONUT FİYATLARI 3-4 KAT ARTTI

Taşucu bölgesinde uzun zamandır emlakçılık faaliyeti yürüten Mesut Katı, Akkuyu Nükleer Santral Projesi’nin bölge emlak piyasasını oldukça hareketlendirdiğini ifade etti.

Taşucu’nda geçmiş dönemlerde 180 bin TL ile 200 bin TL arasında olduğu belirtilen konut fiyatlarının 350 bin-400 bin TL seviyesine çıktığı belirtiliyor.

KİRALAR 3-4 BİN TL SEVİYESİNE ÇIKTI

Taşucu Kum Mahallesi‘ndeki evlerin günümüz piyasasında 3 bin TL seviyesinden kiralandığını belirten Emlakçı Mesut Katı, “Bu mahallede sıfır evlerin kirası ise 4-5 bin lira. Öğrencilere 500-600 TL’ye kiraya veriyorlardı. Bin TL’ye en güzel, en lüks evde oturabiliyordun. Şimdi bunun 3-5 katı oldu. Yöre halkı çok sevinçli, yöre halkı paraya bakıyor. Evleri değerlendi, malları değerlendi. Kat karşılığı müteahhitten üç beş daire aldılar. Daha önce kat karşılığı en fazla yüzde 30 verilirken şimdi yüzde 50 veriliyor” ifadelerini kullandı.

“TALEP NEDENİYLE FİYATLAR ARTTI”

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar ise Taşucu bölgesinde konutun az, talebin ise fazla olması nedeniyle fiyatlarda ciddi artışların olduğunu belirterek, “Rus nüfus yoğunluğu Taşucu’nda ki gibi olmasa da Silifke’de de var.

Taşucu ile Silifke arasındaki bir bölgeye kurulacak 3 bin konutluk Rus yerleşim merkezi proje aşamasındadır. Bu proje gerçekleştiği an biraz durma olur. Talep yüzde 80-90 azalır. Projenin çok hızlı ilerleyeceğini tahmin ediyorum. En fazla 1-2 yıl içinde bitirirler çünkü çok hızlı yapıyorlar. Taşucu’nda talepten ve konutun az olmasından dolayı yeni büyük inşaatlar yapılmaya başlandı. İnşaata korkunç bir talep oldu” şeklinde konuştu.