Microsoft taşınabilir veri merkezi ile uzak bölgelere hizmet vermeyi planlıyor. | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Teknoloji

Microsoft taşınabilir veri merkezi ile uzak bölgelere hizmet vermeyi planlıyor.

Microsoft taşınabilir veri merkezi geliştiriyor
Microsoft taşınabilir veri merkezi geliştiriyor

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan‘a kurduğu veri merkezi ile gündeme gelen Microsoft, bugün çıkan bir habere göre taşınabilir veri merkezi üzerinde çalışıyor. Bulut depolamanın artılarını gören şirket bu alana yatırım yapmaya devam ediyor.

Microsoft taşınabilir veri merkezi ile uzak bölgelere hizmet vermeyi planlıyor

Bulut altyapısından yoksun olan uzak bölgelere taşınabilir veri merkezleriyle hizmet verilmesi amaçlanıyor. Ayrıca bazı bölgelerde internet erişimi sınırlı olabiliyor. Bu sayede, internet erişimi sınırlı olan bölgelere de getirilecek bu veri merkezleri, altyapı sorunlarından da fazla etkilenmeden hizmet sunabiliyor.

Şirket, bu veri merkezlerini “Azure Modüler Veri Merkezi” (MDC) olarak adlandırıyor. Ayrıca bu veri merkezleri Elon Musk‘ın, Starlink uydularının menzilini de genişletebileceği söyleniyor. Microsoft, Starlink ve Azure‘un entegrasyonunu daha iyi hale getirmek için SpaceX ile birlikte çalışmayı umuyor.

Microsoft, MDC’nin kullanım alanlarını şu şekilde listeliyor:

Mobil Komuta Merkezleri

Maden Arama Görevleri

İnsani Yardım Görevleri

Yüksek yoğunluklu, güvenli bilgi işlem gerektiren bir çok iş yükü.

Şirket, MDC‘nin, olumsuz hava koşulları, yüksek sıcaklıklar ve nem gibi fiziksel tehlikelerin yanı sıra, radyo frekanslarından da etkilenmediğini söylüyor. MDC‘ler savunma ve özel sektöre kuruluşları tarafından da kullanılabilecek bir yapıda sunuluyor.


haber kaynak :Schiftdelete
yazar:Alpatürk Şahin

Denizli Oto Ekspertiz