Millet bahçeleri deprem toplanma alanları olarak da kullanılacak | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Millet bahçeleri deprem toplanma alanları olarak da kullanılacak

Millet bahçeleri deprem toplanma alanları olarak da kullanılacak

AA’nın aktardığı habere göre, Bakanlığın akıllı şehir uygulamaları yaptığından bahseden Bakan Kurum, “Yeşil alanlarla birlikte Millet Bahçeleri yapıyoruz.

Şu an tüm Türkiye’de 292 Millet Bahçesi projemiz var. Bu 292 Millet Bahçesi’nin yatırım değeri 7 milyar lira. Aynı zamanda bu alanlar, deprem esnasında toplanma alanı vazifesi görecek” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren TOKİ’nin çalışmalarından da bahseden Bakan Kurum, “1 milyon konut rakamına ulaştık Toplu Konut İdaresi Başkanlığımızla. 180 milyar liralık yatırımla. 18 yılda. Dünyada bunun örneği yoktur” şeklinde konuştu.

6.7 MİLYON RİSKLİ BÖLÜM

Kentsel dönüşüm çalışmalarını milli mücadele, Kurtuluş Savaşı gibi gördüklerini, terörle mücadele kadar önemli olduğunu düşündüklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çalışmalar hakkında bilgiler aktardı.

2012 yılından bugüne tüm Türkiye’de 1,5 milyon konutun dönüşümünü gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Kurum, “Sosyal konut uygulamasıyla birlikte 1 milyon rakamına ulaştık. Toplamda sadece 2 projemizle 2,5 milyon bağımsız bölüm üreterek 10 milyon vatandaşımızın can ve mal güvenliğini teminat altına aldık. Bunun dışında yapı denetim sistemi ki, 2001 yılından sonra, Cumhurbaşkanımızın iktidara geldiği 2002 yılıyla birlikte faaliyete geçen sistemde bugüne kadar 800 bin binamızı denetledik. Şu an devam eden sistemde 400 binamızın denetimi de devam etmektedir. Bu çalışmalarla birlikte bizim tespitlerimiz, Türkiye çapında vatandaşlarımızın yüzde 55’ini güvenli konutlarda oturtma imkanına eriştirdik” ifadelerini kullandı.

Millet bahçeleri deprem toplanma alanları olarak da kullanılacak