Milli atlet Yasemin Can'dan 10 yıllık Türkiye rekoru! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Spor

Milli atlet Yasemin Can’dan 10 yıllık Türkiye rekoru!

milli adlet
milli adlet

Polonya’nın liman kenti Gdynia’da gerçekleştirilen Dünya Yarı Maraton Şampiyonası’nda 23 yaşındaki milli atlet Yasemin Can, 1:06:20’lik derecesiyle yedinci sırayı alırken, ay-yıldızlı ekip adına bu organizasyondaki en iyi sonuca imza attı ve Türkiye rekoru kırdı.

Yarı maratonda eski rekor, 1:07:07 ile 2010 yılında Resül Hayme Yarı Maratonu’nda Elvan Abeylegesse tarafından yapılmıştı.

Çok iyi bir yarış çıkaran Yasemin, 15:20 ile geçilen ilk beş kilometre içinde öndeki gruptaki yerini alırken, 10 ve 15’inci kilometre geçişlerinde de öndeki yerini korudu. Bitime dört kilometre kala öndeki dünya rekortmeni Kenyalı Peres Jepchirchir, Etiyopyalı Yehualaw ve Alman Kejeta’nın hızını artırmasına ayak uyduramayan milli atlet, yaklaşık 30 saniye geriye düştü. Buna karşın temposunu belli bir seviyede tutmayı başaran Yasemin, 2018’in dünya şampiyonu Netsanet Gudeta’nın önünde dünya yedinciliğini kazanmayı bildi.

Pist ve krostaki üstün başarılarına yol yarışlarında rakiplerine kıyasla deneyimsiz olmasına karşın büyük bir başarı daha ekleyen Yasemin Can, böylece dünya yedincisi olarak yeni bir başarıya daha imza attı.

Yarışta eski Universiade yarı maraton ikincisi milli atlet Esma Aydemir, 2017 Nisan’ından bu yana en iyi derecesini yaparak 1:12:22 ile finiş görürken, 52’nci sırayı aldı. Balkan Yarı maraton şampiyonu Fatma Demir ise 1:12:57 ile 59’uncu oldu ve kariyerinin en iyi derecesini yaptı.

Milli atlet Yasemin Can’dan 10 yıllık Türkiye rekoru!

TÜRKİYE TAKIM SIRALAMASINDA 6. OLDU


Türkiye, takım sıralamasında ise çok büyük başarı göstererek altıncı sırayı aldı. Yarışı tamamlayan üç atletin derece sıralamasıyla yapılan sıralamada Etiyopya, Kenya ve Almanya kürsüye çıkarken, Milli Takım 3:31:39’luk toplam zamanıyla dünya altıncısı olarak tarihe geçti.

Haber kaynak :İHA

YASEMİN CAN KİMDİR?

Aslen Kenyalı olan ve Kenya’da doğup büyüyen Yasemin Can genç yaşlarda Türkiye Atletizm Federasyonu tarafından ülkemize kazandırıldı. 1996 doğumlu genç atlet Hollanda’da düzenlenen 2016 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nın ilk gününde Türkiye adına bir altın madalya kazandı.

Yasemin Can, Türk pasaportu almadan önce Vivian Jemutai adını kullanıyordu. Enkaspor’un altyapısında yetişen Kenya asıllı Yasemin Can, daha önce de Türkiye’de düzenlenen şampiyonalarda da başarı elde etti. 10 bin metrede ilk kez Türkiye adına altın madalya kazanan Yasemin Can daha önce de 5 bin metre Türkiye rekorunu kırdı.

Yasemin Can aslen Kenyalı, Türk pasaportuna sahip ve ülkemizi 2016 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda temsil etti ve 10 bin metrede Türkiye’ye altın madalya kazandırdı. 1996 doğumlu uzun mesafe koşucusu olan Yasemin Can’ın ilk adı Vivian Jemutai’dir. İstanbul Enkaspor’da atlet olarak yarışan profesyonel sporcumuz 10 bin metrede Avrupa’da ilk kez altın madalya kazanmamızı sağladı.


Yasemin Can, elde ettiği başarılarla gelecek adına hem Türkiye hem de Dünya’da ilgiyle izlenen sporcular arasına katılmak üzere. Rio Olimpiyatları için 5 bin metre kotasını garantileyen Yasemin Can, 10 bin metreden de kota almayı başardı.Türkiye’de düzenlenen turnuvalarda elde ettiği sonuçlarla rekorlar kıran Yasemin Can’ın Rio Olimpiyatları’nda ülkemiz tarafından ilgiyle izlenecek sporcular arasına girmeyi başardı. Yasemin Can, Meryem Erdoğan’a ait 2010 rekorunu da Mersin’de egale etmişti.

Avrupa Kros Şampiyonası’nda milli atlet Yasemin Can, büyüklerde üst üste 4’üncü kez altın madalya kazanan ilk kadın sporcu olarak adını tarihe yazdırdı..

Denizli Oto Ekspertiz