Milli Muharip Uçağımızın Geliştirilmesi ve yazılım Projesi için önemli adımlar atıldı | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
GüncelTeknoloji

Milli Muharip Uçağımızın Geliştirilmesi ve yazılım Projesi için önemli adımlar atıldı

Milli muharip uçak yazılımı için büyük anlaşma sağlandı. Projenin ana yüklenicisi TUSAŞ (Türk Havacılık Uzay Sanayii) ile HAVELSAN projede önemli eşik için anlaşmayı imzaladı.

TUSAŞ ile HAVELSAN’ın iş birliğiyle, yazılım geliştirme, simülasyon, eğitim ve bakım simülatörleri gibi birçok çalışma gerçekleştireceğine işaret eden Demir, “MMU’nun Geliştirilmesi Projesi tamamlandığında ülkemiz dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak.” değerlendirmesinde bulundu.

TUSAŞ ve HAVELSAN arasındaki iş birliği, gömülü eğitim/simülasyon, eğitim ve bakım simülatörleri ve çeşitli alanlarda verilecek mühendislik desteği (Virtual Test Environment, proje seviyesi yazılım geliştirme ve siber güvenlik) konularını kapsıyor

Milli Muharip Uçak yazılımı da Türkiye’de geliştirilecek

Savunma sanayii alanında çalışmalar devam ediyor. Yürütülen projelerden en çok dikkat çekeni ise milli savaş uçağı oluyor. 5. nesil savaş uçakları arasında yer alacak olan MMU için birçok firma yapılan anlaşmalar neticesinde çalışmalara başlamış durumda.