Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Tahriklerin ve provokasyonların kendilerine hiç bir faydası yok! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar: Tahriklerin ve provokasyonların kendilerine hiç bir faydası yok!

İyi komşuluk ilişkileri konusunda tüm girişimlerimize, anlayışımıza, sabrımıza rağmen son günlerde Ege’de yapılan tacizlerin izahı mümkün değildir. Bunlar çok ciddi tahriktir, provokasyondur!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler,  Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı  Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile   Suriye sınırının sıfır noktasında bulunan birliklerdeki bayramlaşmanın ardından  İskenderun Deniz Üs Komutanlığı’na geçti. Üs Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik tarafından karşılanan Akar, tören  kıtasını selamladı. TCG Karpaz, TCG Karataş karakol gemileri ve üs komutanlığı  personeli ile bayramlaşan Akar, daha sonra Akdeniz Kalkanı Harekatı’nda görev  alan TCG Barbaros Fırkateyni‘ne geçti.

Burada personel ile bayramlaşan Bakan Akar ve TSK komuta kademesi,  daha sonra Akdeniz, Ege ve Karadeniz’de yani Mavi Vatan’da  görev yapan muharip  unsur komutanları ile video konferans ile görüştü. Faaliyetlere ilişkin bilgi  alan, talimatlar veren Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadelenin  yanı sıra denizde ve havadaki faaliyetlerine de kararlılıkla devam ettiğini  belirtti. Terör ve koronavirüs ile mücadelede alınan tedbirleri de ele aldığı  konuşmasında Akar, şunları söyledi:”Denizlerdeki meselelerimize baktığımızda, biz sadece kendi hak ve  hukukumuzu değil aynı zamanda Kıbrıslı kardeşlerimizin de hakkını, hukukunu  korumakta kararlıyız. Doğu Akdeniz’de, Ege’de herhangi bir şekilde Türkiye’yi yok  sayan bir kararın yaşama şansı yok. Biz, bu konuda tamamen ikili anlaşmalardan,  uluslararası hukuktan, iyi komşuluk ilişkileri ve diyalogdan yanayız. Biz  diyalogla bütün problemlerimizin çözülmesinden yanayız. Bu konuda uluslararası  hukuka uygun, barışçıl yönetmelerle siyasi çözümleri arzu ediyoruz. Ancak  anlaşmalara, sözleşmelere, mutabakatlara sadık kalmamız demek bir zafiyet  değildir. Bizim aynı zamanda hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak ve kollamak  için de her türlü mücadeleyi yapmaya hazır olduğumuzu söylememiz de tehdit  anlamına gelmemektedir. Herkesin bunu bilmesini istiyoruz.”

“İzahı mümkün değil”Son dönemde Ege’de yaşanan bazı olaylara da değinen Bakan Akar, şöyle  konuştu:”İyi komşuluk ilişkileri konusunda tüm girişimlerimize, anlayışımıza,  sabrımıza rağmen  son günlerde Ege’de yapılan tacizlerin izahı mümkün değildir.  Bunlar, çok ciddi tahriktir, provokasyondur. Bunun kendilerine hiçbir yararı  yoktur. Bu konuda herkesin aklını başına toplamasının iki tarafın da menfaatine  olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Biz olayların diyalog ve karşılıklı  anlayış çerçevesinde çözülmesi için bugüne kadar her türlü gayreti gösterdik  bundan sonra da aynı gayreti göstermeye devam edeceğiz.” Bu dönemde Türkiye’ye karşı birçok riskin, tehdidin olduğuna dikkati  çeken Akar, şu ifadeleri kullandı:”Bunlara karşı mücadele etmek bizim ana görevimiz. Dolayısıyla bayram,  seyran demeden bize düşen görev neyse bunları bugüne kadar yaptık, yine aynı azim  ve kararlılıkla yapmaya devam edeceğiz. Şu anda karada, denizde, havada  olumlu-olumsuz tüm arazi ve hava koşullarında kendisine verilen görevi hukuk  çerçevesinde şeffaf şekilde yapmaya çalışan tüm silahlı kuvvetler mensuplarına da  hayırlı başarılı görevler diliyorum.” Tüm personelin Ramazan Bayramı’nı kutlayan Akar, sözlerini şehitlere  Allah’tan rahmet gazilere şifa ve minnet duygularını ileterek tamamladı. 

Notlar
Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı gemilerde her sabah saat 08,00’de  yapılan “Toka Sancak Töreni”, TCG Karpaz, TCG Karataş gemilerinde de icra edildi.  Türk Bayrağı’nın göndere çekildiği tören, üs komutanlığındaki bayramlaşma  sırasında gerçekleşti. Akar, söz konusu tören dolayısıyla bayramlaşma törenini  yarıda keserek komutanlarla birlikte bayrağı selamladı. Tören sonrasında Akar ve TSK komuta kademesi, “Zambak” botuyla  İskenderun açıklarındaki TCG Barbaros Fırkateyni’ne geçti. Bakan Akar ve komutanlara firkateyne binişleri sırasında gemi şapkası  takdim edildi, TCG Barbaros’a ziyaret dolayısıyla Milli Savunma Bakanlığı forsu  çekildi.