Moody's 12 Türk bankasının notunu güncelledi | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
DünyaEkonomi

Moody’s 12 Türk bankasının notunu güncelledi

Moody's 12 Türk bankasının notunu güncelledi

 Moody’s değişen hesaplama metodoloji sonrası Türkiye’den 12 bankanın notunu güncelledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının bugünkü raporlarında Türk bankacılık sistemine ilişkin değerlendirmeler ve kararlar yer aldı. Moody’s, ülke tavanı metodolojisinde değişiklikler sonrası 12’si Türkiye’den olmak üzere Orta Doğu ve Pakistan’dan toplamda 30 bankanın notlarında güncelleme yaptı.
Fitch ise Türkiye’deki bankalarla ilgili 2021 yılına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Fitch: Zorlu ortam 2021’de de devam edecek



Fitch Ratings, Türk bankacılık sektörü için yayınladığı 2021 Görünümü raporunda, Türk bankaları için faaliyet ortamının ekonomik toparlanmaya rağmen 2021 yılında da zorlu olmaya devam edeceğini öngördü.

Kamunun teşvik paketlerinin ve düzenleyici otorite tolerans, hoşgörüsünün azalmaya başlamasının, yüksek lira faizlerinin Türk bankalarının varlık kaliteleri üzerinde baskı yaratacağını öngören Fitch, “Koronavirüs salgınının belirsiz patikası ve Türkiye’nin dıyş finansmanında zayıflıklar sektör için ek riskler. Bununla birlikte, para politikasında daha fazla öngörülebilirlik ve lirada istikrar ile bir araya gelen ekonomik toparlanma bankaların kredi profillerini destekler” ifadelerini kullandı.

2020’in ilk 9 ayında ölçülen düşük sorunlu kredi oranına ve iyileşen varlık kalitesine rağmen varlık kalitesi baskılarının ciddi olduğuna işaret eden Fitch, sektörün sorunlu kredi oranının ilk 9 ayda yüzde 4,1 olarak ölçülmesinde kredilerde ertelemelerin, kredi sınıflaması konusunda gösterilen toleransın ve KGF teşvikleri ile yaşanan hızlı kredi büyümesinin etkili olduğunu vurguladı.

“Kredi kalitesi ölçümlerinin, azalan devlet teşviklerinin, düzenleyici otorite toleransının azalmasının, yüksek lira faizlerinin ve ertelenen kredilerin vadelerinin gelmesi ile 2021 yılında zayıflamasını bekliyoruz” değerlendirmesini yapan Fitch, bankaların KOBİ’lere, teminatsız perakende segmente verdikleri kredilere bağlı olarak kredi risklerinin arttığını da belirtti.
Fitch, Türk bankacılık sektöründe sorunlu kredi oranının 2021 sonunda yüzde 6-6,5 aralığına yükselmesini beklediğini, ancak düzenleyici otoritenin kredi sınıflaması için toleransını 2021’in ilk yarısı sonuna kadar uzatmasının problemlerin farkına varılmasını dana da gecikmesine yol açacağını da ifade etti.

Moody's 12 Türk bankasının notunu güncelledi


Moody’s, 12 Türk bankasının notunu yükseltti



Moody’s ülke tavanı metodolojisinde değişiklik sonrası Türk bankalarının notlarını güncelledi. Moody’s, ülke kredi notu tavanı hesaplamasında 7 Aralık’ta duyurduğu değişiklik sonrasında Türkiye, Orta Doğu ve Pakistan’dan 29 bankanın yabancı para cinsinden uzun vadeli mevduat ve 1 bankanın yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notlarını yükseltti.

Moody’s tarafından yapılan metodoloji değişikliği sonrası notlarında değişiklik yaşanan Türk bankaları, T.C. Ziraat Bankası A.S., Türkiye İş Bankası A.S., Türkiye Garanti Bankası A.Ş., Akbank T.A.S., Türkiye Halk Bankası A.S., Yapı ve Kredi Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O., QNB Finansbank A.Ş., Denizbank A.Ş., (28) Türk Ekonomi Bankası A.S., (29) HSBC Bank A.S. ve Alternatifbank A.S. oldu.

kaynak:Dunya.com

Moody’s yabancı para cinsinden uzun vadeli mevduat notları güncellenen 29 bankanın 24’ünün görünümlerinin değiştirilmediğini de belirtti. Moody’s raporunda, cari negatif görünüm dikkate alındığında Türk bankalarının uzun vadeli mevduat notlarında bir artırımın muhtemel olmadığını ifade ederken, Türkiye’nin ülke görünümünün istikrar kazanması, faaliyet ortamında bir iyileşme yaşanması, sorunlu kredi stoğunun ve karlılığın istikrar kazanması, bankaların döviz fonlamasına bağımlılıklarında yapısal azalma olması sonrasında bankalar için görünümün ‘durağan’a değiştirilebileceğini vurguladı.

Moody’s, Türkiye’nin notunun düşürülmesi, faaliyet ortamının daha da kötüleşmesi, varlık kalitesi ve karlılıkta beklenenden daha yüksek kötüleşme olması ve sermaye rasyolarında kayda değer bir düşüş olması durumunda bankaların uzun vadeli mevduat ve kıdemli borç notlarının düşürülebileceğini de belirtti.