Mor karnabaharı Rengiyle ilgi çekiyor! | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Mor karnabaharı Rengiyle ilgi çekiyor!

Mor karnabaharı Rengiyle ilgi çekiyor!

Kilogramı 5 liradan satılan mor karnabaharı ilk defa görenler şaşkınlık içinde kalıyor. Antalya’nın Serik ilçesinde sosyal medyadan görerek diktiği 150 kök mor karnabaharı ticari amaçlı diken Mevlüt Burunsuz, “Bu tür değişik ürünlere kaymak zorundayız artık” dedi.

Serik ilçesine bağlı Kayaburnu mahallesinde tarlasına diktiği mor karnabaharın normal doğal bir ürün olduğunu belirten Burunsuz, “Ürünümüz mor karnabahar.

Bu bölgede görülmeyen bir şey. Bir arkadaşım sayesinde yurt dışından getirttim tohumunu. Burada 150 kök olarak diktim. Allah izin verirse seneye daha çok dikmek istiyorum. Marketlerde daha çok revaçta olan bir ürün. Görenler çok şaşırıyor. Özellikle ilk defa görenler çok şaşırıyor.

Bu nasıl bir şey diye. Allah izin verirse burada ticari olarak tüm çiftçilerimizin bunu görmesini istiyorum.


Bu ürün benim ilk olarak sosyal medya üzerinden dikkatimi çekti. Yurt dışında ki videolara baktım. Türkiye’de de iç bölgelerde dikildiğini gördüm. Bir arkadaşım sayesinde yurt dışından getirterek 150 kök olarak diktim.

İleri ki dönemlerde daha çok dikmek istiyorum. Ticari amaçlı kazancımın daha iyi olmasını istiyorum. Bu tür değişik ürünlere kaymak zorundayız artık. Tanesi 1 kiloyu geçer bu ürünün. 4-5 lira arasında satılıyor. Görenler bazen neyle boyadın diye takılıyorlar. Ben de pancar boyası ile boyadım diye takılıyorum.

Normal doğal bir üründür, kesinlikle bir sıkıntısı yoktur. Tadı ise beyazdan farklı, çok lezzetli. İnsanların bunu tadarken daha çok lezzetli bulacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Neden karnabahar mor döner

Genetik olarak, birçok karnabahar mor, kırmızı veya mavi pigmentlere doğru yönelir. Karnabahar, serin havalarda kullanılan bir sebzedir ve çok sayıda güneş ışığı ve ısı, bu karnabaharların gelişmekte olan kafalarına çarptığında, kafaların kenarları boyunca morumsu bir renk gösterebilir.

Bitkinin yenilebilir kısmı, lor adı verilen çiçek tomurcuklarının başıdır. Karnabahardaki mor renk, lor içinde zararsız suda çözünen bir pigment olan antosiyanin varlığından kaynaklanır. Güneşe maruz kalma, gelişmekte olan karnabahar başındaki etkisini artırmaktadır.

Karnabaharda Mor bir Tinge Önlemek için Yolları

  • Renklendirmeyi azaltmak için geliştirilmiş bir kendinden ağartma çeşidi satın alın
  • Sonbaharda serin aylar için karnabahar gelişimini planlayın
  • Başını, etrafı saran yapraklarla, ağartma olarak bilinen bir süreçle geliştirirken örtün.

Blanching Karnabahar

Bahçede güzel, mükemmel beyaz karnabahar elde etmek için, gelişmekte olan kafayı yaprakları ile kaplayarak karnabaharı sarar. Karnabahar zaten kenarlarda bir renk tonu gösteriyor olsa bile, karnabaharın başını örtülü ve güneş ışığından alın. Karnabahar beyazlatmak için, etraftaki yaprakları yukarı ve karnabahar kafasının etrafına çizin.

Yaprakları bahçe sicimine bağlayın veya yaprakları kapalı tutmak için lastik bant kullanın. Hepsi bu kadar var. Karnabaharın daha fazla renklendirilmesi konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

Ne zaman Blanch

Bitkilerinizi bahçeye naklettikten yaklaşık 30 gün sonra kontrol etmeye başlayın. Bir yumurtanın büyüklüğü ile ilgili bir karnabahar peyniri gördüğünüzde, beyazlatmak zamanıdır.

Pıhtı hızla büyümeye devam eder ve muhtemelen bu olduğu gibi pıhtıyı kaplayan yaprakların konumlandırmasını ayarlamanız gerekecektir.

Mor Karnabahar Yemede Güvenli midir?

Karnabaharınız kenarlarında mor renge dönmüşse, umutsuzluğa kapılmayın. Tadı ya da pişirilmiş olarak yemek pişirmek tamamen güvenlidir, ancak lezzette bilinen beyaz çeşitlilikten çok farklı olabilir. Karnabahar pişirirken, mor renk tonu, en çok iştah açıcı renkte değil, özellikle de pişirme suyunun sert olduğu veya alkali bir pH’a sahip olduğu zaman döner. Suya eklenen bir miktar sirke, renk değişimini en aza indirir.

Mor Karnabahar Çeşitleri

Geçtiğimiz on yılda, renkli karnabahar ürün standlarında ortaya çıkmaya başladı. Renkler yapay değildir. Parlak renkli karnabahar , gurme pazarlarında giderek daha popüler hale geldi ve tohumlar, popüler bahçe tohum şirketlerinin çoğundan yeşil, mor ve turuncu çeşitleri için kullanılabilir.

Bu parlak renkli karnabahar çeşitleri durumunda, ağartmaya gerek yoktur. Parlak güneş ışığı, kıvrımların rengini yoğunlaştırır.

Denizli Oto Ekspertiz