Mubarek Ramazan'ın ilk gününe başladık | İNT Haber - İnternet haber kaynağı
Güncel

Mubarek Ramazan’ın ilk gününe başladık

Mubarek Ramazan'ın ilk günü başladık
Mubarek Ramazan'ın ilk günü başladık

Ramazan ayının başlamasıyla birlikte milyonlarca Müslüman 2020 yılının ilk sahuruna kalktı.

Müslümanların dört gözle beklediği 11 ayın sultanı Ramazan geldi. Ancak bu sene İslam alemi Ramazan’ı buruk yaşıyor. Ramazan bu yıl koronavirüs salgını tedbirlerinin gölgesinde geçiriliyor.

En kısa oruç Hatay’da tutulacak

Türkiye genelinde Ramazan’ın ilk orucu saat 18.55’te Hakkari’de açılacak. Son iftar saat 20.11’de Edirne’de yapılacak.

Yine ilk gün, Sinoplu vatandaşlar 15 saat 37 dakika oruç kalarak en uzun orucu, Hataylı vatandaşlar ise 15 saat 7 dakikayla en kısa orucu tutacak. Ramazan’ın son günü Sinop’ta 16 saat 58 dakika oruç süresiyle yine en uzun oruç tutulacak. Hatay ise 16 saat 9 dakikayla en kısa orucu tutacak.

Ramazan ayının ilk günü Gabon’un Libreville şehrinde 13 saat 26 dakika, kuzeyde Norveç’in Tromso şehrinde ise 17 saat 56 dakika oruç tutulacak.

Kadir Gecesi 19 Mayıs’ta idrak edilecek

Ülke genelinde camilere ilişkin alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında vatandaşlar, teravih namazı, mukabele ve itikaf gibi ibadetlerini evlerinde ifa edecek.

Kur’an-ı Kerim’de “Bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir Gecesi, ramazanın 27’nci gecesine denk gelen 19 Mayıs’ta idrak edilecek.

Ramazan ayının ardından 24 Mayıs’ta ise Müslümanların büyük sevinçle karşıladığı Ramazan Bayramı’na girilecek. Diyanet İşleri Başkanlığınca bu yılki fitre bedeli, 27 lira olarak açıklandı. 

Ramazan nedeniyle Çamlıca Camii’nde ilk teravih namazı için ezan okundu. Koronavirüs önlemleri kapsamında cemaat camilerde teravih namazı kılamadı. Caminin minareleri arasına “Hoş geldin ya şehr-i Ramazan” ve “Oruç arındırır” mahyaları yazıldı. Ayrıca 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak için mahyalara Türk Bayrağı yansıtıldı. Oluşan görsel şölen drone ile havadan görüntülendi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bu kutlu zaman diliminin insanlık için büyük bir fırsat olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: 

“Yorulan ruhlarımızı teskin etmek, bunalan gönüllerimize inşirah vermek, özümüze ve fıtratımıza yönelerek hayatımızın iman, kulluk ve güzel ahlak ekseninde muhasebesini yapmak için eşsiz bir fırsattır. İbadetlerimizi güzel ahlakla, ilişkilerimizi samimiyet ve muhabbetle bütünleştiren oruç iklimi, bizi dünya ve ahiret mutluluğuna ulaştıracak bir hayat için yeni bir başlangıç yapmak adına önemli bir vesiledir.”